Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

Solanum jasminoides

 stanoviště: polostín-přímé slunce zálivka: častá výška: 91-100 cm Obrazekvzrůst,vysazujeme  na záhon, do truhlíku, soliterní okrasná: barva: bílá, modrá

Popis a péče

rostlina s dlouhými šlahouny previslého růstu kvete podle kultivaru modrými či bílými květy. Má ráda slunné stanoviště nebo polostín, vydatnou zálivku a pravidelné hnojení jednou za týden. Velmi se hodí jako doplňková rostlina do truhlíku, možné je jí vysadit i na záhon. některé kultivaty se pěstují i na kmínku, hodí se pak jako soletra v nádobě například na terasu  

Thunbergie křídlatá

 stanoviště: polostín, přímé slunce

Obrazek

zálivka: častá

výška: 91-100 cm

vzrůst: popínavý

použití: na záhon

okrasná: barva: bílá, žlutá, oranžová

Popis a péče

Popínavka má ráda teplé stan

oviště s propustnou a živnou půdou. Vyžaduje vydatnou zálivku, ale přemokření jí škodí. Hnojit postačí každých 14 dní. Ke šplhání je potřebná opora s drsným povrchem. Při nedostatku světla Thunbergie málo pokvete

 Mandevilla amoena

stanoviště: polostín, zálivka: občasná + mlžení, výška: 101-více cm vzrůst: použití: okrasná: květem, barva: Obrazekbílá, červená, růžová

Popis a péče

Je to vzrůstná stálezelená popínavá rostlina s dřevnatým stonkem, původem z Jižní Ameriky. Pěstujeme ji na co nesvětlejším místě, ne na plném slunci. Na jaře a v létě dopřejeme mandevile vydatnou zálivku, v zimě zaléváme až tehdy vadnou-li listy. Potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost. Hnojíme ji jednou za čtrnáct dní. V létě má ráda teplotu alespoň okolo 20 °C, v zimě může být chladněji (13 až 18 °C).

Vistárie (Wisteria)

Obrazek

 není nutno zvlášť představovat. Tato mohutná liána s nádhernými světle modrofialovými květy v převislých hroznech se pěstuje relativně často. Rovněž vyžaduje teplé slunné místo a živnější alkalickou půdu. V tužších zimách namrzá, po seříznutí však znovu obráží. Vistárie se hodí na jižní stěny ke sloupům, na silnější opory (pergoly, mříže, apod). 

Stromkový muškát

 Stejně nenáročné je vytvořit stromek z převislého muškátu. Po zakořenění rostlinu nezaštípneme, ale vyvážeme ji vzhůru. Přitom Obrazekz budoucího kmínku odstraníme listy až na posledních pět. Po dosažení požadované výšky vrchol zaštípneme a z postranních výhonů vytvarujeme korunku.

Nechat vytáhnout obyčejný muškát do výšky tím, že mu soustavně odlamujeme postranní obrost včetně listů, není složité. Pokud doroste do výšky, kterou si představujeme, zaštípneme vrcholek a necháme muškát pěkně rozrůst. Až usoudíme, že je výhon přiměřeně dlouhý, vyvážeme ho k opoře.

Pelargonium zonale.

 Velké množství květů této pelargonie Vás bude těšit po dlouhé měsíce. Budete-li pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, pokvete nepřetržitě po celé léto. Ideální do truhlíků na terasu nebo balkon.

Obrazekpotřebují dostatek světla a čerstvého vzduchu a také živinami bohatou zeminu.
Výsadba: vysazujeme je ven až v druhé polovině května.
Půdní podmínky: optimální půdní reakce je 5,5 až 6,5
Teplota: 12 - 28stC
Vzdušná vlhkost: milují rosení - vyšší vzdušnou vlhkost
Zálivka: v létě potřebují pravidelnou a vydanou zálivku, z á s a d n ě ke kořenům, ne na list, pokud se vytvoří na listech loužičky, listy hnijí
Hnojení: dobře zakořeněné rostliny se přihnojují jednou týdně,nejlépe tekutými hnojivy s uvedenou dávkou
Čistění: odstraňujeme zvadlé a nahnilé listy včetně zažloutlých
Přesazování: po prokořenění přesadíme do většího, ale jen o málo většího květináče - nutné prokořenění , podporující bohatou násadu květů.
Seřezávání: během vegetace není nutné, pouze odebírámě řízky a to v srpnu nebo v září

Hořcový stromek (Solanum) 

Popis:
rychle rostoucí, velmi bohatě kvetoucí záplavou modrých kvítků. Kvete v létě v zahradě, v zimě na světlém a chladnějším místě v bytě po celý rok
Barva:
 do modra

Je to atraktivní keřík nebo stromek, který je po celé léto posetý nádhernými modrými květy. V bytových podmínkách kvete po celý rok. Rostlinu přesaďte do květináče o průměru alespoň 15 cm. Každý další rok přesazujeme do květináče o 3 - 5 cm většího. Rostlinu můžeme bez problému Obrazektaké po celý rok tvarovat řezem, krásně obráží i po hlubokém seříznutí, které provádíme v únoru.


Hořcový stromek nesnáší mráz, proto jej před příchodem zimy přeneseme do bytu, nejlépe do světlé, chladnější místnosti. Omezíme zálivku a hnojení. V únoru seřízneme a začneme postupně přihnojovat hnojivem na muškáty.


Rostlina venku většinou netrpí škůdci, v bytě se občas vyskytne molice či mšice. V tomto případě ošetříme PIRIMOREM nebo ACTELICEM. K bohatšímu kvetení můžeme rostlinu přinutit tím, že ji několikrát necháme zaschnout až svěsí listy, ale pozor na úplné uschnutí rostlin.

Oleandr

 Pěstování: Oleandr má rád mírnou teplotu, v zimě nejméně 7°C. V době vegetace potřebuje hojnou zálivku a hnojení. Oleandr pravidelně rosíme, zvláště pěstujeme-li ho v zimě vedle ústředního topení. V zimě jej při teplotě Obrazek10 stC téměř nezaléváme, uchováme v tmavém prostoru. Substrát musí být výživný, pH okolo 6. Doporučené složení zeminy: 4 díly těžké drnovky, 2 díly listovky, 2 díly zetlelého hnoje nebo pařeništní zeminy s přídavkem 1 dílu písku. Ve vegetačním období od dubna do srpna oleandr každé dva týdny přihnojujeme speciálním kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny. Oleandr dobře přijímá také organická hnojiva. Oleandr je světlomilný. Vybírejte pro něj slunečné stanoviště, zastínění není potřeba

V květináči nebo kádi je dobré udělat drenáž. I když je psáno, že se oleandry neseřezávají protože kvetou příštím rokem ze stejných částí a mají se odstraňovat pouze dřevnaté nevzhledné větvičky, řada pěstitelů na radu zahradníků provádí každoročně řez, po kterém jejich rostlina zhoustne a kvete. Někdy oleandr nasadí poupata dokonce na podzim a ty vykvetou na jaře. Mladé oleandry přesazujeme každoročně, staré po 2 až 3 letech.

Ochrana před škůdci a chorobami : při přezimování bývá napadán červci

Okrasný durman

 Jak pěstovat:

Mladé rostliny poměrně rychle rostou, proto vyžadují časté přesazování. Starší rostliny přesazujeme jednou za dva až tři roky. Nejlépe se jim daří na teplém, slunečném místě a přes léto Obrazekmohou být na balkóně či terase. Velmi dobře prospívají zapuštěné i s květináčem v záhoně. Slabí a málo kvetoucí jedinci se zotaví, když je vyklepneme z květináče a vysadíme na slunečný, dobře vyhnojený záhon. Nesmíme ale zapomenout na dobrou zálivku.
Po odkvětu durmany přesadíme, zkrátíme dlouhé výhonky a umístíme do stínu, nejlépe pod stromy, na zahradu. Pracujeme opatrně a v rukavicích, protože durman je jedovatá rostlina. Durmany nejlépe přezimují ve světlé a chladné garáži, verandě či hale při teplotě 8–10°C. V tomto období omezíme zálivku na minimum. Dojde také k opadu listů. Zjara odstraníme slabé výhonky, ostatní zkrátíme na několik pupenů. Starší rostliny zmladíme hlubokým řezem. Podpoříme tím růst i kvetení. Za dobrou péči se durman odmění desítkami voňavých bílých, žlutých či růžových květů.

Bouganvilea

 Bouganvilea je považována za jednu z nejkrásnějších kvetoucích rostlin, ale s květy je to takto: největším lákadlem pro oči i hmyz, jsou ve skutečnosti Obrazek(dle druhu) růžovofialově, bíle, žlutě, oranžově, cihlově nebo krvavě zbarvené listeny, zatímco nenápadné krémové květy zpravidla unikají pozornosti. Kvete od dubna až června, ale protože v našich podmínkách je méně tepla a světla , někdy i později.
V době vegetace rostlinu vydatně zaléváme, ale pozor na přelití, které škodí. Do srpna je vhodné týdně přihnojovat, protože je náročná na živiny.

V září můžeme příliš dlouhé výhony seříznout a přeneseme ji domů, opět na světlé stanoviště s teplotou okolo +10°C. Zálivku omezíme na minimum.V období zimování pozor na chlad odspodu - mohly by začít zahnívat kořeny. Každé 2 roky jí na jaře přesadíme do nového substrátu.

 

Květinky snášejícíObrazek stinná stanoviště

 

Vybírejte si vždy zdravé kontejnerové rostliny!

Lilek Rantonnetův

 Je to nevysoký keřík, výškou okolo 40 až 60 cm. Má jednoduché celistvé Obrazekpodlouhlé kopinovaté listy. Má nevelké bílé květy, které hojně pokrývají rostlinu. Kvete v létě. V zimě je rostlina pokryta jasně červenými nebo nafialovělými višňovými plody. Jsou jedovaté! Udržujeme při teplotě 18 až 19°C. Zaléváme hojně, na podzim mírněji. Sluneční světlo. Na jaře a v létě provádět postřikování. V období nasazování plodů je nezbytné neustále používat organická a minerální hnojiva. Používá se směs z listové půdy, kompostu, humusu a písku (v poměru 1:1:1:1/2). Rozmnožuje se semeny a zelenými řízky na jaře.

Kamélie

 Vytvářejí podle stáří různě vysoké keříky, celoročně ozdobené lesklými temně zelenými kožovitými listy. Světle šedá kůra větévek a kmene je Obrazekhladká. Jednoduché nebo plné květy v barvě od čistě bílé přes růžovou až po sytě červenou, případně květy dvoubarevné, se objevují v období od pozdního podzimu do začátku dubna. Podle odrůd mívají velikost až kolem 12 cm. Kamélie jsou krásné a náročné.chladnomilné rostliny. V zimě snášejí dobře i teploty kolem nuly, vhodné je rozmezí 5-15 oC. Krátkodobě snesou teploty až -6 °C, ale nesmí se pak prudce oteplit. Citlivě reagují na všechny prudší změny v osvětlení, teplotě i vlhkosti. Světla potřebují dostatek, ale musíme je chránit před slunečním úpalem. Optimální je světlo rozptýlené a lehký polostín.

Kalina

 Tato stálezelená kalina davidova může být opravdovým skvostem ve vaší sbírce. Smaragdově zelené oválné listy s jasnou texturou 3 hlavních žil dodávají na plastičnosti tohoto rozkladitého keře. Jako extra bonus vypadají růžovo-červené řapíky listů a květní poupata. Ta vykvétají v bílé laty Obrazekdrobných květů, ale v závodu o image nemají šanci dostihnout listy. Pokud jsou květy opyleny, na podzim se promění v modré nejedlé plody.

Ideální rostlina na kraj záhonu buď samostatně nebo vysazena před skupinu jiných stálezelných keřů, popř. v kombinaci s jehličnany. Potřebuje humózní vlhkou půdu, mírně kyselou a místo chráněné před větrem a ostrým jarním ranním sluncem. Pokud je přikryta sněhem, zvládne velmi nízké teploty. Při holomrazech přikryjte chvojím nebo textílií. I po omrznutí spolehlivě obráží.

Fialkovec modrý

 Výška 1 metr-1,5 metru, košatý. Kvete v červnu až srpnu, je to opadavý keřík. Jeho výhonky jsou poměrně křehké, květy fialové, modré, červené úzké rourky ve svazečcích.Pečujeme o substrát, aby byl stejnoměrně vlhký, do srpna hnojíme. Výhonky přivažte k opěrným tyčím , dát rostlinu na Obrazekzávětrné stanoviště. Rozmnožuje se bylinnými řízky v létě. Před zazimováním zpětný řez, tmavé místo 5-12 st..Dá se pěstovat i na kmínku. Fialkovec pochází z Kolumbie.

Pěstování:
Fialkovec vyžaduje slunné nebo polostinné stanoviště, chráněné před větrem, jednotnou zeminu, živinami

bohatou zahradní půdu a rašelinou. V době vegetace vydatně zaléváme. Výhony neustále vyvazujeme. Na podzim je možné

seříznutí asi na výšku 1m. Pak se přenese k přezimování po tmě (ale i na světle), při teplotě
+6 až 12°C. Zaléváme jen velmi málo. Na jaře přesadíme.

Hortenzie

 Teplota: V létě je ideální teplota v rozmezí 20 až 25 °C, v tomto období je nejlépe rostlinu pěstovat venku. V době zakládání květů (srpen až září) by se teplota měla pohybovat v rozmezí od 15 do 18 °C, v zimě (v době růstového klidu) nejlépe 2 až 9 °C. Hortenzie jsou citlivé na mrazy, přesto je možno v Obrazeknejteplejších lokalitách ČR ponechat dobře chráněné a starší rostliny celoročně venku. Rostliny pěstované doma je dobré v únoru dát na chladnější a světlé místo a pomalu je přivykat na chladnější, venkovní umístění.

Umístění: Hodně světla, ale nutno chránit před prudkým slunečním úpalem.Zálivka: Půdu udržovat stále vlhkou, v zimě zálivku omezit. Zalévat měkkou vodou - týká se zejména modrých hortenzií, neboť obsah vápníku ve vodě mění modrou barvu v barvu růžovou.

Přesazování: Každý rok na jaře do směsi rašeliny a kompostní zeminy nebo do směsi rašeliny, kompostované kůry a hlinité zeminy. Hodnota pH má být 5,5 až 6,0, pouze modré hortenzie vyžadují pH 3,5 až 4,2. V substrátu modrých hortenzií má být dostatek volných iontů hliníku, proto se přidává kamenec amonohlinitý (4 kg na 1 m3 substrátu).

Množení: Stonkovými řízky z mladých výhonů mateční rostliny na jaře. Řízky se zasadí do směsi rašeliny a písku smíchané v poměru 1:1. Pod fólií a za teploty 20 až 25 °C zakoření asi za 3 až 4 týdny.

Hortenzie roste 20 i více let, ale každoročním seříznutím větví udržíte stromek v menším a dobře rozvětveném tvaru

  

Květinky ozdobné listy

do stínu

 

Obrazek

 

 

Vavřín 

Vavřín je víceletá rostlina vytvářející keřík nebo malý stromek, jehož podlouhlé, zelené Obrazekkožovité listy jsou sklízeny a sušeny . Jsou známy pod názvem bobkový list. Květy vavřínu jsou malé, bílé a voňavé. Černé plody se nevyužívají. Listy jsou u nás během vaření přidávány do polévek, omáček, gulášů, k rybím i masovým pokrmům, při nakládání okurek a kysaného zelí. 

Vyžaduje světlé stanoviště, vyhovuje mu polostín , krátkodobě snese i pokles teploty pod bod mrazu (až - 10 °C).

Pěstuje se jako víceletá rostlina, vydrží na stanovišti za předpokladu, že neuschnou listy. Pokud se tak stane, rostlina zahyne.

Agáve americká

 Roste na suchých a slunných stanovištích, především v polopouštních Obrazekoblastech, nejčastěji v pásmu nížin.
Popis: Monokarpická sukulentní rostlina, v květu 4–8 m vysoká, listy v mohutné přízemní růžici, až 2 m dlouhé, dužnaté, šedomodré, na okraji ostnité, květenstvím je lata na statném kůlovitém stvolu, vykvétá až po několika desetiletích života. Po odkvětu růžice odumře, předtím však vytvoří řadu nových listových růžic
.

 

Lenovník

 Pokud patříte mezi milovníky exotiky, letní měsíce jsou obdobím, kdy ji můžete vnést do své zahrady. Ptáte se jak? Například i pomocí několika zajímavých Obrazekrostlin, které pocházejí ze subtropů. Jednou z nich je lenovník novozélandský (Phormium tenax), který se teší oblibě nejen v přímořských zemích, ale i v sousedním Rakousku či v Anglii. Tato rostlina má mečovité listy, které mohou být zelené, bordó nebo i žluto- a růžově-zelené. Při optimálních podmínkách rostlina dorůstá až do výšky dvou metrů. Aby se jí u nás dařilo, nechte ji v létě na slunném stanovišti, nejlépe v nádobě (kterou můžete umístit na trávník či do květinového záhonu) a, samozřejmě, nezapomeňte ji pravidelně zalévat. Před zimou lenovník přeneste do prostoru, kde nemrzne. Přibližně pětileté rostliny v létě kvetou.

Aucuba japonská

Aukuba japonská je stálezelený keř, oblíbený pro svoje panašované, zlatozelené listy , vyskytující se u některých odrůd. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči a pokud jej vysadíte do polostínu na chráněné a teplé Obrazekstanoviště, podaří se mu v nízkých polohách přezimovat i v záhonu.

V méně příznivých podmínkách se keře vysazují do nádob a přenášejí na zimu do domu. Odrůdy s panašovanými listy snášejí dobře slunce, odrůdy se zelenými kožovitými listy jsou vhodné do stínu či polostínu. Rostlina je dvoudomá, abyste se objevily na samičí rostlině plody, musíte pěstovat i samečka. Bobule jsou zářivě rudé a na keři vydrží jako podzimní okrasa dlouho do zimy. Pokud aukubu vysadíte do metrové jámy s dobrou kompostní zeminou a rostlinu budete pravidelně hnojit, můžete se dočkat i třímetrového exempláře.

Cykas zavinutý

 K nejstarším žijícím rostlinám na Zemi patří právě rod cykasů. I když tato rostlina není palma, velmi se jí podobá. Ve skutečnosti je více příbuzný kapradinám. Pochází z Japonska, Jávy. Cykas vyžaduje velmi světlé stanoviště. V zimě rostlinu přemístěte více k oknu. Pokud má rostlina nedostatek Obrazeksvětla, žloutnou jí listy.

 ZÁLIVKA:
Bohatá na jaře a v létě. V zimě zmírněná. Cikas nesnáší přelití. Přebytek vláhy vede k zahnívání.

 V zimě zálivku omezíme. V této době cykasy nerostou

Má rád rosení, rosíme 2x-3x týdně. Příliš suché stanoviště způsobuje, že konce listů hnědnou. Od jara do podzimu hnojíme jednou za 14dní slabě tekutým hnojivem. Ideální je teplota kolem 18 °C, v zimě však nesmí klesnout pod 4 °C.

 

 

Nekrásnější květinky milující sluníčko


 

Obrazek


Kalokvět

Kalokvětům přes léto vyhovuje teplé místo na plném slunci. Pokud jim vyberete příliš tmavé stanoviště, vytvoří sice mnoho listů, ale jen málo květů.

Během růstu dopřejte kalokvětu dostatek vody, vyvarujte se však přemokření. Nadbytek vody způsobuje zahnívání kořenů, které většinou vede k odumřeníObrazek celé rostliny. Z tohoto důvodu používejte jen nádoby s odtokovým otvorem na dně. Preventivně můžete nádobu vyložit vrstvou drenáže z keramzitu nebo úlomky starých terakotových květináčů.

Dostatečné zásobení živinami je předpokladem dobrého růstu. Doporučit lze pozvolna se uvolňující a kapalná hnojiva. Kapalné hnojivo přidávejte do zálivkové vody jednou týdně a rostlinu zalévejte tak dlouho, dokud voda nezačne vytékat odtokovým otvorem na dně nádoby. Dávkování snadno stanovíte podle návodu na příbalovém letáku. Přihnojujte od dubna do srpna.

Stálezelené druhy kalokvětů nevyžadují řez; odstraňujte vždy jen žloutnoucí listy. Druhy, které na zimu zatahují, seřízněte před zimou až u země.

Rostliny v nádobě byste měli přezimovat na bezmrazém místě. Stálezeleným druhům poskytněte světlé stanoviště s teplotou od 5 do 10 °C a zalévejte je jen do té míry, aby listy nezačaly žloutnout. Druhy, které na zimu zatahují, můžete umístit také do tmavého sklepa nebo do garáže; v zimě se nezalévají.

Kalokvěty kvetou lépe až po dobrém prokořenění nádoby. Proto rostliny přesazujte jen jednou za tři až čtyři roky. Nejvhodnější období nastává na jaře; tehdy si můžete rostliny zároveň namnožit dělením trsů.

Kopretina křovitá

 Pařížská kopretina - Argyranthemum frutescens předvádí svoji krásu v bílé, růžové a žluté barvě a pokud ji budete pravidelně celé léto přihnojovat, nebudete vědět co s květy, květina jich vyprodukuje neuvěřitelné množství. Do zahradních, dostatečně velkých nádob je ideální vitální růžová odrůda, do Obrazektruhlíků kompaktní, ale menší odrůda bílá. Pokud budete odstraňovat odkvetlá květenství, pokvetou až do podzimu.

Stanoviště: vyžaduje světlé, slunné, při nedostatku světla méně kvete, vítr snáší dobře
Pěstování: sazenice vysazujeme do univerzálního hlinitého substrátu. Po dvou týdne ji začneme přihnojovat tekutým hnojivem s dostatkem stopových prvků. Zeminu musíme udržovat vlhkou, přeschnutí kořenového balu mívá za následek zpomalení růstu a zastavení kvetení. Na podzim v září přestaneme rostlinu hnojit, omezíme zálivku, seřízneme asi na 30cm a tak ji připravíme k přemístění do světlé chladné místnosti při teplotě okolo 5 - 10 stC, kde přezimuje za velmi mírné zálivky. Na jaře přezimované rostliny přesadíme do čerstvé zeminy a umístíme do teploty asi 18stC. V polovině května je možno umístit rostlinu na její letní stanoviště.
Ochrana před škůdci a chorobami : v teplých podmínkách přezimování v místnosti nebo skleníku se může objevit molice skleníková, kterou likvidujeme Mospilanem postřicích podle. Pokud se vyskytnou na jaře mšice, používáme osvědčený Pirimor.

Lantana měňavá

 Stanoviště: slunce
Zálivka: hojně
Doba květu: 6. - 10.Obrazek
Barva: žlutá, oranžová
Růst: převislý
Květ: jednoduchý
Poznámka: trvalka pěstovaná jako balkónová rostlina
Dopřejte jí hojnost vody.
Přihnojovat každé 2 týdny.
Vhodná do závěsných nádob.
Možno kombinovat s lobelkou, pelargoniemi atd.
Láká motýly. Na zimu uklidíme do chladné místnost, kolem 10st. listy opadávají, zaléváme jednou týdně odstátou vodou.Dá se pěkně  tvarovat a na jaře rychle obrůstá.

Oleandr

Oleandr obecný je stálezelený keř, dorůstající výšky 2 metrů, s rozvětvenými Obrazekstonky. Listy jsou lysé, kožnaté, úzké, dlouhé 10 až 15 cm a široké asi 3 cm. Mají tmavě zelenou barvu se světlou žilnatinou a krátkými řapíky. Na konci jednoletých výhonů se tvoří hroznovitá květenství. Květy jsou bílé, červené, růžové, žluté nebo šeříkové, mohou být jednoduché nebo složené. Všechny části oleandru včetně květů jsou jedovaté. Oleandr výborně prospívá v oranžerii, ale v pokojových podmínkách je to poměrně náročná rostlina, protože potřebuje chladné zimoviště a hodně světla. Kvete v létě.


 

 

Exotické květinky na slunná stanoviště Obrazek

 

 

 

 

 

 

Kasia

  V létě vyžaduje velké množství světla a čerstvý vzduch, na venkovním stanovišti během zimy je ideální umístění ve světlém vzdušném prostoru s teplotou min. +7 st.C .V průběhu léta dopřejte rostlině vydatnou zálivku v zimě zalévejte pouze tak, aby zemina zcela nevyschla (cca. 1 x za 10 - 14 dní) od Obrazekdubna do srpna každý týden přihnojujeme rostlinu, seřezávejte na jaře, možné je seříznout max. o 2/3.Kasia vyžaduje slunné stanoviště, jednotnou zeminu. V době vegetace vydatně zaléváme, bal nesmí nikdy vyschnout. Druh Cassia didymobotrya od srpna zaléváme méně, aby výhony vyzrály. Citlivost k chladu je u jednotlivých druhů odlišná: Cassia corymbosa snáší slabý mráz

a nemusí se brzy zazimovat. Před přemístěním je nutné nechat bal trochu vyschnout a letorosty je třeba zkrátit asi o dvě třetiny. Přezimuje v bezmrazém a třeba i tmavém prostředí. Podle potřeby na jaře přesadíme. Druh Cassia didymobotrya přeneseme včas před příchodem mrazů do domu

. Umístíme na světle, kde teplota nikdy neklesne pod + 10°C. Mírně zaléváme. Začátkem března seřízneme rostlinu asi na polovinu a podle potřeby přesadíme.

Množíme semeny nebo polozdřevnatělými vrcholovými řízky.

Korálovec hřebenitý

 Erythrina crista- galli
pochází z Jižní Ameriky a patří do čeledi bo
bovitých. Má tuhé, leskle zelené, Obrazekširoce kopinaté, zašpičatělé listy s malými hákovitými trny na řapících i větvích. Největší ozdobou jsou 5 cm velké květy, které tvoří 20 - 30 cm dlouhý, šarlatově červený hrozen. Dorůstá výšky 0,7 - 1 m. Vyžaduje humózní, propustnou zeminu.
Na podzim větve přirozeně odumírají. Po odumření je odstřihneme kousek nad zemí. Rostlinu potom přezimujeme téměř na sucho při nízké teplotě (asi 5 °C). Opatrně začneme zalévat až z jara, když rostlina začne sama rašit.

Olivovník

 Nejlépe se mu daří ve vápencové půdě. Rozmnožuje se řízkováním z jednoletých výhonků. Ty se umístí do substrátu s teplotou kolem 30 stupňů ObrazekCelsia. Vysokou vlhkost vzduchu zajistíme přetaženým igelitovým sáčkem. Olivovník je nenáročný. Největším nepřítelem je chlad pod 5 stupňů Celsia. Naopak dobře snáší sucho. Mladé rostliny se přesazují každým rokem, starší potom přes rok. Nejlépe se mu daří na slunném teplém místě. V létě je dobré jej přihnojovat hnojivem pro pokojové rostliny. Je to stále zelený strom, vysoký 5-15 metrů. Pochází z oblasti Středozemí, i když dnes se pěstuje v celé řadě zemí, například Chile, peru, jižní Austrálie. Olivovník má kulovitou, ve vysokém věku nepravidelnou korunu a křivolaký kmen se světle šedou kůrou. Má vstřícné kopinaté, hladké a kožovité listy s krátkým řapíkem. Na líci jsou bledě zelené a na rubu stříbřité. Kvetoucí olivovník je nádherný – má spoustu smetanově bílých květů, ze kterých se později stanou olivy.

Datlovník

Tato palma má tuhé, světle zelené listy. Časem vytváří nízký kmínek. Roste velmi pomalu, může však dosáhnout až výšky 2 m. Ve své domovině dorůstá až šesti metrových výšek. Tato palma je velice oblíbená do velkých prostor domů a zimních zahrad. V blízkosti ústředního topení se jí příliš nadaří, jinak je toObrazek nenáročná rostlina. Vyžaduje jasné rozptýlené světlo, snáší však i polostín. V létě je vhodná teplota okolo 20 ° C, v zimě 10 ° C.
Voda:
V době vegetace zaléváme vydatně, v zimě zálivku omezíme. Zaléváme vždy vlažnou vodou. V době vegetace hnojíme 2x měsíčně standardním tekutým hnojivem.
Množeni:
Množíme na jaře semeny při teplotě půdy 24 ° C. Zakořeňují za 2 měsíce.
Přesazování:
Mladé rostliny přesazujeme každoročně vždy zjara. Starším exemplářům vyměňujeme pouze horní díl zeminy.
Zemina:
jednotná zemina
Letnění:
Od května do konce září můžeme rostlinu letnit na teplém stanovišti na terase nebo zahradě. V létě v bytě je nutné rostlině zajistit pravidelné větrání.
Problémy:
Spodní listy hnědnou na příliš teplém zimním stanovišti.
Škůdci:
Na příliš teplém místě datlovník nejčastěji napadají puklice a červci

 

Obrazek

 

Rostliny s ozdobnými listy,

milující sluníčko

 

Žumara nízká

 Tato palma je robustního keříkovitého vzrůstu. Má tuhé vějířovitými listy, kteréObrazek rostou na ostnatých řapících. Dorůstá až 1,5 m ale ve stáří až 3 m, což je v bytových podmínkách problém.
Je to nejméně náročná palma pro interiéry a v létě i exteriéry. Vyžaduje světlé místo, může však stát jak na přímém slunci, tak v polostínu. Rostlina má minimální nároky na teplotu, snese široké rozmezí teplot (optimum 18 – 24 ° C, přežije i teplotu 7 ° C). V letních měsících bohatě zaléváme, v zimě zaléváme slabě. V létě hnojíme každých 10 – 14 dní standardním tekutým hnojivem. Přesazovat stačí každé 3 roky.

Smokvoň ovocná

Smokvoň se pěstuje jako keř nebo jako strom. Listy jsou hluboce laločnaté, Obrazekopadavé, ve tvaru se dosti liší podle kultivaru. Celá rostlina je prostoupena mléčnou šťávou (latexem). Plodem jsou dobře známé fíky. V současnosti se pěstují kultivary, u nichž se plody vyvíjejí partenokarpicky (tedy bez opylení). Plodenství (nepravý plod) zrají do barvy zelenavé, žluté, hnědé či bronzové. Každým rokem na podzim rostliny smokvoně v nádobách přesazujeme. Substrát nemá obsahovat vysoké dávky dusíku, půda má být dobře propustná, výživná, s vyšším obsahem jílu.

Listoklasec- bambus

Velmi oblíbená je i forma pěstovaná v květináčích. Bambusy jsou poměrně nenáročné rostliny. Vyžadují kyprou, humozní a propustnou půdu, nejlépe na polostinném stanovišti, popř. na světlém stanovišti, kde nehrozí rostlině přímé sluneční záření v době jeho největší intenzity. Kromě přímého letního Obrazekpoledního slunce je třeba rostlinu chránit i před zimním sluncem. Jediné větší požadavky má bambus na živiny a zálivku. Po vysazení rostlinu přihnojujíme speciálním hnojivem, lze využít např. Kristalon speciál. Hnojivo přidáváme v rozmezí od května do konce srpna, přičemž dávka při konci období pro hnojení příznivě působí na lepší odolnost rostliny v mrazivých měsících. Zalévání v průběhu celého roku rostlině pouze prospívá, důležitá je především vydatná zálivka v teplém letním období. Samozřejmostí je zimní zálivka. Venkovní bambusy zaléváme, pakliže není zamrzlá zemina, bambusy v nádobách vyžadují poněkud větší péči. Díky omezenému životnímu prostoru potřebují pravidelnou zálivku, propustný substrát a odvodňovací otvor ve dně. Pro rostliny v nádobách je nutná i pravidelná měsíční dávka hnojiva mimo zimní období. Před zimou opatřete nádobu zábalem proti promrzání a umístěte do bezmrazé místnosti.

Juka- dračinec


Yucca vyžaduje světlé, slunné a vzdušné stanoviště. Pěstujeme ji při pokojovéObrazek teplotě a v létě ji můžeme umístit venku, což jí velmi prospěje. Přezimovat by měla na světle a v chladnu, při teplotě asi 5 -10 stupňů.
Udržujeme mírnou vlhkost, v zimě zálivku omezíme.Přihnojujeme pravidelně v letních měsících. Přesazujeme, až když jsou baly překořeněné, většinou každé dva až tři roky na jaře. Důležité je dobrá drenáž. Substrát musí být výživný a propustný, pH 6 -7. Vhodné jsou hotové substráty.
Množíme vrcholovými řízky, postraními výhony nebo kmínkovými řízky, které musí být dlouhé nejméně 10cm. Řezné plochy necháme zaschnout, velké rány na stonku se zavoskují. Další možností je obalování kmínků nebo výsev. Ve všech případech je nutná vysoká vlhkost vzduchu a teplo.

Orientální kdoulovec (Chaenomeles sp.)

 Přestože má nádherné květy, které připomínají japonské motivy z malby na hedvábí, je málo doceňován. Tvarem se podobají jabloňovým květům, ale mohou mít barvu od bílé přes něžně růžovou, oranžovou až po sytě červenou.
Je velmi nenáročný, výborně snáší tvarování. Potřebuje ale slunnou polohu,Obrazek aby dost kvetl, a propustnou půdu. Sucho mu nijak zvlášť nevadí.
Rozšíření: Stejně jako kdoulovec japonský pochází i tento druh z Japonska. U nás se pěstuje od roku 1927.
Popis: Opadavý, trnitý keř, až 2 m vysoký. Větve spíše vzpřímené, lysé. Listy vejčitě podlouhlé, špičaté, jemně pilovité, lysé. Květy jednotlivé nebo po několika, barva šarlatově červená, výjimečně i bílá, v průměru 3-4 cm. Kvete od dubna do května. Plodem je malvice o průměru 4-6 cm, žlutozelená až načervenalá, vonná.
Využití: Kdoulovec roste dobře na slunném i polostinném stanovišti. Keř je ozdobný především výraznými květy. Vysazuje se velice často do zahrad, parků i veřejné zeleně okolo komunikací. Pěstuje se několik kultivarů (plnokvěté, bělokvěté, různé odstíny červené).

Něžný lýkovec (Daphne mezereum)

 Spíše menší, opadavý keřík dorůstá velikosti 50-100 cm.Obrazek Nejkrásnější je v předjaří, kdy jsou jeho vystoupavé větvičky obalené četnými růžovými (někdy bílými) květy. Vyznačují se pronikavě výraznou vůní. Z květů se vyvíjejí drobné červené plody, které dozrávají v polovině léta. Jsou jedovaté. Je poměrně odolný vůči mrazu, má raději stinná stanoviště. Lýkovec může pěstovat každý. Je totiž odolný vůči mrazu a celkově skromný. Ideálním místem pro výsadbu je stanoviště v „loudavém“ stínu či v polostínu s vlhkou, dobře propustnou půdou bohatou na humus. Krásně vynikne pod stromem s lehkou korunou v předzahrádce, u terasy, u vrátek – všude tam, kde si jej užijete časně na jaře. Nemáte-li zahradu, ale jen lodžii nebo terasu v polostínu, můžete lýkovec vysadit i do větší nádoby. Bude mu to slušet s jarními cibulovinami a dvouletkami – narcisy, hyacinty, maceškami. 

 

 

 

 

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hezké

(tinka, 18. 6. 2011 9:53)

a protože tu ještě letos nikdo nic nenapsal, tak to zkusím já. Když má někdo rád kytičky, tak je to můj člověk. Mám malý byt, přesto tu mám asi 40 kytiček, samozřejmě žádné obry. Pak mám za okny 4 truhlíky a to mám ještě zahradu, kde ze dvou třetin mám taky kytky. Nejhorší je ale je uchránit před slimáky.Co si láskyplně doma vypěstuju ze semínek, tak oni zcela nehorázně sežerou. Ale něco zachráním. Tak jen pište o kytičkách, milovníků, co si to radi přečtou je dost.

Re: Hezké

(Vydra, 31. 7. 2011 16:50)

Jediné co mi zachrání květiny, hlavně tedy afrikány a kosatce před slimáky je sůl. Nezabrání to úpnému vymizení, ale aspon je to zmírní! Jedině obyčejná sůl! večer okolo 9h. projít zahrádku a solit oni pak když cítí sůl od posoleného slimáka druzí utíkají!

Re: Re: Hezké

(Helča, 1. 8. 2011 16:08)

Zdravím, tak s těma slimáky je to asi všude stejné. Já letím na zahradu kolem šesté ráno a kolem deváté večer. Posbírám je a dám do slaného nálevu do sklenice s víčkem. Sůl vypálila na trávníku po sypání vypálená místa, tak to se mne nelíbilo. Měj hezký den a slimáků co nejméně.

Pro tinku

(Helča, 18. 6. 2011 21:45)

Zdravím, tinko, tak to jsi taky moje krevní skupina. Kytky to je moje vášeň. Nedovedu si představit, že bych je neměla. Se slimáky bojuji také, to nejsi sama. Děkuji Ti za hezký příspěvek a přeji vše dobré.

pro Jana N

(Helča, 27. 4. 2010 15:06)

Moc děkuji za upozornění,opravím, přeji hezký den.

Novák

(Jan, 27. 4. 2010 13:44)

dobrý den, u cykasů máte chybně jméno - nejmenuje se to cykas zavinutý ale cykas japonský

pro Ivu

(Helča, 21. 4. 2010 10:37)

Zdravím, děkuji za pochvalu, kytky jsou moje srdeční záležitost. Snažím se, abych poskytla nápady i pro jiné zahradničky. Měj krásný den.

pěkné

(Iva, 20. 4. 2010 20:03)

Děkuji za inspiraci, pěkné stránky