Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny s ozdobnými listy

11. 1. 2009


Rostliny s ozdobnými listy

 

Kopřivenka-coleus

 Je vysoký 20-40 cm, nejlépe se vybarví v polostínu. Ozdobné listy:Obrazeky s červenozelenočernou kresbou, různé vzory podle odrůdy.pěstování ze semen v únoru, výsadba v polovině května. Každé dva týdny hnojíme, substrát udržujeme vlhký, jakmile se objeví pupeny, tak je ihned odlomíme. Rozmnožuje se na podzim, řízky lehce zakoření. Přezimuje na světlém chladném místě. Kombinujte s nápadnými červenými nebo žlutými květy nebo s decentní modrou.

Plectranthus-moud

 Převislý, až 2 metry dlouhé výhony, polokeř, trpká vůně.Ozdobou jsou bíle Obrazeknebo žlutě olemované listy, květy jsou nenápadné.Vysazujeme od poloviny května 20-30 cm od sebe. Substrát udržujeme vlhký, do poloviny srpna každé 2 týdny hnojíme. Přezimování je možné při 10st na světlém místě.Rozmnožování řízkováním v březnu až dubnu. Sazenice zaštipujeme.Umístění: pěkný, ovšem silně rostoucí doplněk pro mnohé letní i podzimní květy, jako jsou pelargónie, fuchsie, listopadky. Vypadá dobře i v samostatné nádobě.

Smil řapíkatý

 Výška: polopřevislý, výhony až 50 cm. Lístečky stříbřitě bílé nebo zelenožluté. ObrazekVysazujeme až v polovině května, substrát rovnoměrně vlhký, týdně hnojíme. Rozmnožování: řízkováním , řez v létě. Umísťujeme do závěsných nádob, košů a do smíšených truhlíků.Zajímavě podkresluje květy silně rostoucích partnerů, jako je převislý sporýš, vějířovka, petúnie, kosmatec.

Bergénie

 Kytka vysoká 20-50 cm, rozložitá.Trvalka, kvete březen až květen. Ozdoba:Obrazek zelené nebo tmavě červené listy, i přes zimu růžové, červené nebo bílé zvonečky květů ve velkých okolcích.Vysazujeme od května, pro sezónní osázení už na podzim.Substrát udržujeme jen mírně vlhký, přezimování venku, při větších mrazech přikryjeme.Na jaře přihnojíme organickým dlouhodobým hnojivem.Rozmnožování dělením možné. Malé sazenice vysazujeme 25 cm od sebo při podzimním osázení, větší do velkých žlabů.