Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Obrazek

 Je na Vás, jak zkombinujete svůj truhlík nebo mísu, aby byla hodně barevná a dělala radost celé léto.

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 Hvězdička přímořská

 

Obrazek

Hvězdička vzhledem trochu podobná Sanvitalii není náročná na pěstování. Zpočátku sezony 1-2x zaštípnout, abychom získali bohatší rostlinu a odstraňovat odkvetlé úbory. K tomu přiměřená zálivka a přihnojit jednou za 14 dní.
Původ:
Původní druhy hvězdičky přímořské jsou původem z Kanárských ostrovů a Středozemí.

Pěstování:

Hvězdička vyžaduje slunné stanoviště, hlinitopísčitou zahradní půdu, jednotnou zeminu. Zakoupené nebo předpěstované
mladé rostliny se vysazují na vzdálenost 20cm. Po dobu růstu udržujemepůdu vlhkou, ale přemokření škodí. Odkvětlé úbory odstřihujeme. Rostliny přezimují na světle při teplotě + 10°C, udržujeme je v suchu. V únoru nebo v březnu je přesadíme.
rostliny se vysazují na vzdálenost 20cm. Po dobu růstu udržujemepůdu vlhkou, ale přemokření škodí. Odkvětlé úbory odstřihujeme. Rostliny přezimují na světle při teplotě + 10°C, udržujeme je v suchu. V únoru nebo v březnu je přesadíme.

Hnojení:
Do srpna přihnojujeme jednou týdně.

Množení:
Množíme měkkými, nevyzrálými vrcholovými řízky bez poupat, v létě.

Choroby, škůdci:
Mšice znetvořují poupata.

Použití:
Hvězdičky můžeme kombinovat se všemi balkónovými rostlinami, které milují slunce a jako převislé rostliny se hodí i do závěsných nádob.
 
Šrucha velkokvětá
 
Obrazek
 
 
Rostlina je nízká, plazivého vzrůstu a dorůstá výšky 5 - 10 cm. Poléhavé dužnaté lodyhy mají čárkovité sukulentní listy. Květy na konci lodyh mají zářivé barvy od žluté, oranžové až po červenou a bývají 4 cm veliké, otevírají se pouze za slunného počasí. Rostlina kvete od července do října. Předpěstované sazeničky vysazujeme na záhon v druhé polovině května. Nejlépe ji vyhovuje sušší, lehká, písčitá, dobře propustná půda na slunném stanovišti. Šrucha nemá ráda čerstvé hnojení. Používáme ji kromě na záhonky hlavně do skalek a hodí se i do nádob.
Kosmatec
 
Obrazek
 
 
 Stálezelený půdopokryvný velmi dobře rostoucí kosmatec. Květy jsou žluté. Tento kultivar se vyznačuje opravdu dobrou schopností se rozrůstat. Polohu volíme velmi slunnou a zem sušší s vysokým obsahem písku. Nakvítá začátkem června. Nesnáší zimní přemokření. Uhnití předcházíme hodně písčitou zeminou, případně zimní kryt sklem. Výška 3cm, šířka 60cm, jednoletá, plošně se rozrůstající polštářovitá bylina; květy bílé, žluté, oranžové, růžové, červené, fialové, podobné květům kopretin; listy malé, trávovité, tučně dužnaté. Aby kosmatce otevřely své květy, vyžadují plné slunce a před deštěm chráněné stanoviště.
 
Velké květinky milující sluníčko
 
Otočník
 
Obrazek
 
 
Rostlina keříčkovitého růstu má sytě zelený, vroubkovaný list a jemné fialové květy vonící po vanilce. Vyžaduje propustnou, živnou půdu, kvete od června do září. Lépe se jí daří na stanovišti chráněném před větrem. Ve vegetaci rostlinu mírně zalévejte a týdně přihnojujte. Květináč nesmí nikdy zcela vyschnout, rostlina se z přeschnutí jen těžko zotavuje. Odkvetlé části pravidelně odstraňujte. Je to jedna z nejkrásnějších rostlin pozdního léta je velmi dekorativní. Její temně fialové květy pěkně kontrastují s kompaktními žilkovanými zelenými listy. V době vegetace potřebuje hojnou zálivku a hnojení a dva týdny po výsadbě pravidelné přihnojování. Reakce půdy by měla být mírně kyselá. Rostliny zakoupené na podzim nebo v zimě chraňte před přílišnou vlhkostí.
Množíme řízkováním v létě bylinnými řízky - snadno zakořeňuje vrcholovým řízkem se třemi páry listů, podzimní řízkování z polovyzrálých řízku
 
  Jiřinka
 
Obrazek
 
 
Vysoká vzpřímená, kvete červen až říjen. Vysoká škála barev, květ jednoduchý nebo plnokvěté. Jiřinka má velkou spotřebu vody, týdně hnojíme, pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy.Působí velmi pěkně v nádobách, nejlépe sama nebo v kombinaci s převislými rostlinami okrasnými listy. JIŘINKY - nebo také "sasankovité". Tyto nízké, bohatě kvetoucí jiřinky se hodí k výsadbě do záhonových lemů, do nádob a květinových záhonů. Květy jsou tvořeny vnějšími okvětními lístky, mezi těmito plátky a středovým terčem je husté okruží rourkovitých petálů. Výška jiřinek od 35 cm do 50 cm."Jiřinky" patří mezi nejznámější a nejoblíbenější zahradní květiny. Vysazujeme je v polovině května v době, kdy již nehrozí noční mrazíky na slunná stanoviště, chráněných před větrem. Mají rády humózní, propustnou, nepříliš mokrou půdu. Používají se na venkovní záhony a jsou vhodné i k řezu. Ačkoliv byly do Evropy přivezeny teprve před 200 lety, vyvinuly se díky intenzivní šlechtitelské práci ve velký komplex kultivarů různých tvarů a celé škály barev.
 
Slunečnice roční
 
Obrazek
 

Výška 40-60 cm, kvete žlutě, oranžově, červenohnědě, květy jsou plnokvěté nebo jednoduché. Slunečnice mám vysokou spotřebu vody, týdně hnojíme. Je atraktivní ve velkých nádobách v kombinaci třeba s lobelkami jako s podrostem. Slunečnice se pěstuje v řadě odrůd, které se liší zejména výškou rostliny. Existují i odrůdy plnokvěté a vytrvalé. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště a výživnou půdu (neuškodí občasné přihnojování). Množí se semeny, která se sází na jaře do hloubky asi 2,5 cm, pro ranější kvetení je třeba rostliny předpěstovat pod sklem a na venkovní stanoviště pak semenáčky přesadit na jaře.

Begónie stálokvětá-ledovka

 
 
Obrazek
 

 „Ledovky“ jsou od přírody trvalkami, ale pěstují se jako jednoleté, letničky. Byly vyšlechtěny zelenolisté a červenolisté či spíše hnědolisté kultivary kompaktního, nízkého vzrůstu stejně jako velkokvěté, až 30cm vysoké odrůdy. Květy mají jednoduché, vzácněji i plnokvěté. Barva květů je od čistě bílé přes různé odstíny růžové a lososové až k sytě červené. Velmi krásné jsou dvoubarevné ledovky. Rostlina kvete od května do října. Výška 15-30 cm, kompaktní, vzpřímená, doba květu je od května do října, půdu udržujeme vlhkou, hnojíme mírně každé dva týdny.Může se kombinovat v truhlících s pantoflíčkem nebo kopřivěnkou.

 
Pantoflíček

Obrazek

Je vysoký 20-30 cm, kvete od května do září. Je stálicí mezi balkónovými květinami. Květy jsou žluté, oranžové, často s tmavým středem, jednoduché nebo plné, průměr až 6 cm.Půdu udržujte mírně vlhkou, každé dva týdny přihnojujeme. Je atraktivní v letních truhlících v kombinaci s jinými kytkami v barvě červené nebo modré.Pantoflíček (Calceolaria) patří mezi nejčastěji prodávané rostliny v období Velikonoc. Nabídka zahrnuje nízké, vysoké i polovyskoké formy této bujné sezoní byliny. Po odkvětu se rostliny vyhazují, neboť množení v domácích podmínkách je složité.

 Malé nebo převislé květinky snášející polostín

Nestařec
 
Obrazek
 
 

Původně vytrvalá, ale u nás převážně jednoletá, 12 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, chlupatá. Listy vstřícné (pouze horní mohou být střídavé), řapíkaté, vroubkované nebo zubaté, dolní srdčité až okrouhle vejčité, horní vejčité až klínovitě kopinaté. Úbory uspořádány v chocholičnatých latách, do 15 mm velké, pouze trubkovité květy, nejčastěji modré až modrofialové, některé odrůdy však mají květy i bílé nebo růžové. Kvete v VI až X.
České i latinské rodové jméno poukazuje na dlouhou dobu kvetení, latinské jméno je odvozeno od řeckého slova agératos, což znamená nestárnoucí či věčně mladý (nestařec kvete po celé léto). Pěstuje se v několika odrůdách lišících se velikostí, celkovým tvarem a barvou květů. Nestařec vyžaduje slunné nebo jen velmi slabě přistíněné místo, půda by měla být humózní a propustná, zálivka bohatá, nesnáší sucho a mráz. Množí se semeny nebo řízky (vegetativně zejména odrůdy, které netvoří semena). Semena se sejí v lednu až březnu pod sklo, klíčí při teplotách 15 až 18 °C, na venkovní stanoviště se přemisťují až v době, kdy nehrozí ranní mrazíky, tedy zhruba ve druhé polovině května. Během růstu je vhodné mladé rostlinky zaštipovat, aby se lépe rozvětvily. Podobně je možné během léta seříznout i odkvetlé rostliny - brzy po té opět obrostou a znovu rozkvetou.

 
Hledík větší 
 
Obrazek
 
 

Může být rozložitý nebo převislý. Výška15-30cm, pěstuje se v kouzelných veselých variacích. Květy jsou žluté, červené, bílé, v hroznech s typickou tlamičkou. Zemina mírně vlhká, přihnojujeme .K barevným směsím působí atraktivně například modré lobelky nebo svlačec.Hledík vyžaduje slunnou a teplou polohu. Dobře se mu daří v hlinitopísčitých půdách s dostatkem vápníků. Množí se semeny, které se vysazují v únoru až březnu pod sklo nebo do pařeniště, nejlépe klíčí při teplotách mezi 18 až 20 °C. Klíčící rostliny jsou choulostivé na "padání" , proto je třeba je vysévat řídce a zasklený prostor je třeba dobře větrat. Semenáčkům prospěje přiměřené sucho. Na venkovní stanoviště se rostliny přesazují v druhé polovině dubna.

 
Lobelka modrá

Obrazek

Je to trsnatá 10-20 cm vysoká letnička.Pěkně orámuje každé osázení. Květy má modré, fialové, bílé, s malými oky, velké množství květů.Substrát udržujeme

 mírně vlhký, slabě hnojíme každé dva týdny.Po prvním květu červenec, zkraťte o třetinu, zase krásně rozkvetou.Hodí se jako rostlina vyplňující mezery na okrajích truhlíků a jako podrost pro rostliny s kmínkem.

 Stínomilné rostliny   

Čechrava

astilbe.jpg

 
 

 

 
 
 
 

 

Je to kytka košatá, vzpřímená vysoká 20-60cm. Kvete od června do zíří. Je to dekorativní rostlina, květy jsou červené, bílé, růžové, lila, tvoří svícovité nebo chomáčkovité laty.od dubna můžeme vysadit do truhlíků trpasličí formy.Substrát mírně vlhký, každým rokem přihnojte dlouhodobě působícím hnojivem.Vyšší odrůdy vsazujte do samostatného květináče v kombinaci různých barev.

Bohyška -Hosta

 
hosta_fortunei_patriot_m.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Výška 30-60cm, víceletá trvalka, kvete červenec až srpen. Květy jsou bílé, fialové v hroznech na vysokých stoncích.Vysazujeme od dubna do velkých nádob.Zeminu udržujeme mírně vlhkou,na zimu přikryjeme.Na jaře a na podzim můžeme množit dělením.Seskupujte dohromady s celozelenými listy a s listy lemovanými na okrajích bíle nebo žlutě.Vhodný partneři jsou fuchsie a kapradiny
 Pozdní a zimní květinky
Hvězdnice růžová – Astra

471_aster.jpg

 

 

 

 

 

 Výška 40cm
Květ: svítivě tmavě růžový, kvete září, říjen
Odrůda s velmi výrazným květem.Je málo na podzim kvetoucích rostlin,ale vytrvalé astry zpestří Vaši zahradu i v této době. Vysazujeme na slunečné stanoviště s hlinito-písčitou půdou.Toleruje i sušší zeminu.Mrazuvzdornost do -35°C (zóna 4). Velmi pěkné na živé plůtky, obruby,smíšené záhony nebo do skalek.

Vřes obecný

Obrazek

 

 

 

 Keřík, 15 až 50 cm vysoký, bohatě větvený. Přízemní větve obvykle poléhavé, horní vystoupavé. Listy šupinovité, max. 3 mm dlouhé, střechovitě se překrývající, vstřícné. Květy fialově růžové až bílé. Kvete v VII až IX. preferuje půdy kyselé, umístění světlé. Vřes se pěstuje v mnoha zahradních kultivarech lišících se barvou květů. Vyžaduje kyselou půdu, nejlépe směs rašeliny a písku.

Ocún jesenní
 
Obrazek
 

Dorůstá výšky až 40 cm. Rostlina kvete na podzim, listy a plody vytváří v příštím roce. Hlíza je obalena hnědou šupinou a má po straně pupen pro novou rostlinu. Z něho vyroste během léta kratičký podzemní stonek spojený stále s hlízou a se základy podzimních květů a jarních listů. Květy jsou bledě nachově fialové v počtu 1 - 3. Pozor - rostlina je prudce jedovatá (smrtelná dávka je pro dospělého člověka je již 50 mg).

Vřesovec pleťový

Obrazek

 

 Stále zelený keřík se světle hnědou kůrou a plochými listy (na okraji někdy podvinutými). Listy čárkovité. Kališní lístky a listy jsou

lysé ( u příbuzného vřesovce čtyřřadého pýřité). Květenství složeno z velkého množství nakupených kvítků ve vrcholovém hroznu. Barva květů narůžovělá až červená
 

Doba květu březen až červen

Rozchodník
 
 
Obrazek
 

 

 Tlusté pevné stonky, červené laty květů. Roste v trsech. Vhodná do nádob, obruby, skalky a popředí záhonů i k vodě. Výška 30-50 cm. Rostlina anglických venkovských zahrad. Jsou to rostliny typického vzhledu, až 40 cm vysoké. Šedozelené listy jsou vztyčeny vzhůru na sukulentních stoncích zakončených modrozelenavými až nafialovělými okolíky s násadou poupat. Po staletí se věří, že tyto rostliny přinášejí štěstí a dlouhověkost, proto je nalézáme téměř v každé zahrádce.
Pěstujeme je ve vlhčím prostředí polostínu, jsou tolerantní i k hlubokému stínu ve vlhčím stinném prostředí rostliny získávají krásné vybarvení listů a celkovou mohutnost. Nevadí jim ale ani suché písčité stanoviště Tyto rozchodníky jsou vhodné i pro pěstování ve větších nádobách, kde vyniknou jako solitéry a jsou velice dekorativní. Kvetou v měsíci srpnu až září.

Mají jedlé listy, které se používají jako doplněk do salátů a polévek.

Listopadka velkokvětá
 
 
listopadky.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Chryzantémy se dobře kombinují s kvetoucími rozchodníky, okrasnými trávami a astrami. Zvlášť působivá je směs různobarevných poloplných, sasankovitých, pomponkovitých či jehlicovitých chryzantém na samostatném záhoně. Za to, že nás listopadka v podzimně opuštěné zahrádce odmění svou krásou, vyžaduje výživné krmení. Záhon se zeminou bohatou na živiny má být umístěn na slunečné straně. Proto se k základnímu hnojení ještě přidávají vícesložková hnojiva, například Cererit