Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cibulnaté a hlíznaté

11. 1. 2009

 


Květy jara

 Začíná nám jarní sezóna, kdy nám začínají kvést sněženky, bledule, krokusy. Brzy nato se nám o jarní atmosféru postarají tulipány, narcisky, macešky, sedmikrásky a další kytinky.

Obrazek

Mnohé působí půvabně v mísách, ve velkých květináčích a truhlících mezi stále

zelenými dřevinami.

 

 

Něco málo o tom, aby nám zahrádka a balkon kvetly od jara do podzimu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cibulnaté a hlíznaté rostliny

 

 

Krokus

Krokusy patří mezi oblíbené jarní hlíznaté rostliny našich zahrad. Podle odrůdy kvetou různými barvami od čistě bílé přes ůrzné odstíny modré až fialové. Okvětní lístky jsou srostlé do dlouhé trubky, která dosahuje téměř až k hlíze. Listy krokusů jsou úzké, Obrazekčárkovité, s výrazným středovým žlábkem.Pozor si dávejte už při nákupu hlíz a cibulí. Musejí být čisté, na povrchu suché, bez přítomnosti „plísňovitého“ povlaku a jakýchkoliv ran. Důležitá je i pečlivost při vyjímání cibulek z půdy. Před uskladněním nechte cibule dostatečně oschnout.

Pokud lze špičku cibulky mírným tlakem zamáčknout, je napadena mouchou cibulovkou narcisovou. Bělavé, až 18 mm velké larvy vyžírají cibule narcisů, sněženek a bledulí. Následkem poškození jsou rostliny zakrnělé a nekvetou nebo cibule vůbec nevyraší. Okrouhlé cibule a hlízy mečíků, hvězdníků, jiřinek, frézií a kosatců bývají často napadeny třásněnkami.

V půdě, která ulpěla na hlízách a cibulích, se mohou vyskytovat spory škodlivých hub a bakterií či škůdci, např. háďátka. Proto je nezbytné před uskladněním či výsadbou důkladně odstranit zbytky půdy z cibulí a hlíz.

 

 Narcis

Rostliny dobře rostou na slunném místě, ale snesou i polostín. Oproti ostatním cibulovinám vyžadují dřívější výsadbu. K zakořenění totiž potřebují teplotu 12 - 14 C. ObrazekVysazujeme je tak hluboko, aby nad krčkem cibule bylo 10 cm půdy. Na zimu je dobré přikrýt narcisy 10 cm vrstvou rašeliny. Můžeme je na jednom místě nechávat i několik let. Použití narcisů je široké. Kombinujeme je na záhonech s jinými zároveň kvetoucími cibulovinami. Výborně se hodí k řezu. Vytváří obvykle shluk cibulí, z nichž vyrůstá několik úzkých listů a dutý stvol, zakončený jedním nebo více květy v mnoha barevných provedeních s různým uspořádáním květu. Plnokvěté i jednoduché květy mohou být bílé, smetanové, žluté, ale také oranžové barvy. Kvetou od března do května.

 

Modřenec

Tato drobná cibulovitá rostlina pochází ze severovýchodní části Malé AsieVytváří Obrazekpřízemní růžici 6 - 8 listů, které jsou až 25 cm dlouhé a objevují se již na podzim. V době květu, což je poměrně pozdě (duben, květen), listy lehce převisají a dávají vyniknout sytě modrým hroznovitým květenstvím. Tyto hrozny dosahují délky až 10 cm a z jedné cibule jich vyrůstá několik. Modřence se mohou vysazovat začátkem srpna do jakékoliv zahradní půdy na slunečné stanoviště, snesou i polostín. Patří mezi velmi skromné rostliny bez zvláštních nároků, pouze v době vegetačního klidu jim škodí nadbytek vláhy. Hloubka výsadby se pohybuje mezi 8 - 10 cm, vzdálenost cibulek 10 - 15 cm. Na stanovišti se ponechávají několik let, a protože vytvářejí množství dceřiných cibulek, vytvoří brzy pěkné trsy bohatě kvetoucích rostlin. Modřenec je výborný a nenáročný podrost pod stromy a keře a uplatňuje se především v jarních trvalkových partiích.

 

Tulipán

Vytváří obvykle shluk cibulí, z nichž vyrůstá několik úzkých listů a dutý stvol, zakončený jedním nebo více květy v mnoha barevných provedeních s různým uspořádáním květu. Plnokvěté i jednoduché květy.Obrazek

Pěstování

Botanické tulipány se nemusí po odkvětu vyjímat ze země a mohou se pěstovat na jednom místě více let. Zahradní tulipány je lépe v červnu ze země vyjmout a na podzim nasázet na jiné místo.Cibule tulipánů vysazujeme od září do poloviny listopadu. Před výsadbou je vhodné cibule namořit fungicidním přípravkem. Sázíme je asi 10 cm hluboko. Na jaře přihnojíme kombinovaným hnojivem. Pokud cibule vyjímáme ze země, není vhodné je vysazovat každý rok na stejné místo. Jeden až dva roky pěstujeme nepříbuzné rostliny, čímž zamezíme šíření nemocí tulipánů.Vzhledem k nebezpečí přenosu virů hmyzem, se při komerčním pěstování v Holansku pěstují tulipány pouze v otevřené krajině bez stromů a keřů, které umožňují rozmnožování hmyzu.

Půdní podmínky

Nadbytek vláhy mimo vegetační období tulipánům škodí, proto je vysazujeme do propustné středně těžké až lehké hlinitopísčité půdy. Pozemek, kde budeme tulipány vysazovat musí být dobře odvodněný. Půdní reakce má být neutrální až slabě zásaditá. Nevhodné jsou půdy jílovité, těžké, zamokřené a také písčitoštěrkovité, velmi suché půdy.

 

Hyacint

Cibulovina, hlíznatá., listy v přízemní růžici, květenství hrozen, plody tobolky, vhodné použití do skalek, záhonová rostlina, vonné květy.Obrazek

Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) má krásný, vonný květ, který vás může těšit nejméně půl měsíce. Na jednom stonku se nachází asi 20 květů zvonečkového tvaru. Zbarvení květů je různé, od bílého a růžového po fialové. V domácích podmínkách pěstujeme jako ostatní zahradní cibulovité rostliny. Cibulky sázíme blízko k sobě, shora nasypeme zeminu a dáme na vzduch. Objeví-li se výhonky dlouhé asi 3 cm, umístíme do dobře osvětlené místnosti. V tomto období musíme udržovat mírnou teplotu bez prudkých výkyvů a povrch zeminy musí být stále vlhký. Pravidelně přihnojujeme. Po odkvětu je nutné květy ořezat a pokračovat v zalévání, dokud listy nezvadnou. Potom se cibulky vyjmou, osuší a na podzim vysadí na zahrádku.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář