Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

 

Květy jara
 

 Začíná nám jarní sezóna, kdy nám začínají kvést sněženky, bledule, krokusy. Brzy nato se nám o jarní atmosféru postarají tulipány, narcisky, macešky, sedmikrásky a další kytinky.

Mnohé působí půvabně v mísách, ve velkých květináčích a truhlících mezi stále zelenými dřevinami.

 

 

Obrazek

Něco málo o tom, aby nám zahrádka a balkon kvetly od jara do podzimu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cibulnaté a hlíznaté rostliny

Krokus

Krokusy patří mezi oblíbené jarní hlíznaté rostliny našich zahrad. Podle odrůdObrazeky kvetou různými barvami od čistě bílé přes různé odstíny modré až fialové. Okvětní lístky jsou srostlé do dlouhé trubky, která dosahuje téměř až k hlíze. Listy krokusů jsou úzké, čárkovité, s výrazným středovým žlábkem.

   Narcis

Rostliny dobře rostou na slunném místě, ale snesou i polostín. Oproti ostatním Obrazekcibulovinám vyžadují dřívější výsadbu. K zakořenění totiž potřebují teplotu 12 - 14 C. Vysazujeme je tak hluboko, aby nad krčkem cibule bylo 10 cm půdy. Na zimu je dobré přikrýt narcisy 10 cm vrstvou rašeliny. Můžeme je na jednom místě nechávat i několik let. Použití narcisů je široké. Kombinujeme je na záhonech s jinými zároveň kvetoucími cibulovinami. Výborně se hodí k řezu. Vytváří obvykle shluk cibulí, z nichž vyrůstá několik úzkých listů a dutý stvol, zakončený jedním nebo více květy v mnoha barevných provedeních s různým uspořádáním květu. Plnokvěté i jednoduché květy mohou být bílé, smetanové, žluté, ale také oranžové barvy. Kvetou od března do května.

Modřenec

Tato drobná cibulovitá rostlina pochází ze severovýObrazekchodní části Malé AsieVytváří přízemní růžici 6 - 8 listů, které jsou až 25 cm dlouhé a objevují se již na podzim. V době květu, což je poměrně pozdě (duben, květen), listy lehce převisají a dávají vyniknout sytě modrým hroznovitým květenstvím. Tyto hrozny dosahují délky až 10 cm a z jedné cibule jich vyrůstá několik. Modřence se mohou vysazovat začátkem srpna do jakékoliv zahradní půdy na slunečné stanoviště, snesou i polostín. Patří mezi velmi skromné rostliny bez zvláštních nároků, pouze v době vegetačního klidu jim škodí nadbytek vláhy. Hloubka výsadby se pohybuje mezi 8 - 10 cm, vzdálenost cibulek 10 - 15 cm. Na stanovišti se ponechávají několik let, a protože vytvářejí množství dceřiných cibulek, vytvoří brzy pěkné trsy bohatě kvetoucích rostlin. Modřenec je výborný a nenáročný podrost pod stromy a keře a uplatňuje se především v jarních trvalkových partiích.

Tulipán

Vytváří obvykle shluk cibulí, z nichž vyrůstá několik úzkých listů a dutý stvol, zakončený jedním nebo více květy v mnoha barevných provedeních s různým uspořádáním květu. Plnokvěté i jednoduché květy.Obrazek

Pěstování

Botanické tulipány se nemusí po odkvětu vyjímat ze země a mohou se pěstovat na jednom místě více let. Zahradní tulipány je lépe v červnu ze země vyjmout a na podzim nasázet na jiné místo.Cibule tulipánů vysazujeme od září do poloviny listopadu. Před výsadbou je vhodné cibule namořit fungicidním přípravkem. Sázíme je asi 10 cm hluboko. Na jaře přihnojíme kombinovaným hnojivem. Pokud cibule vyjímáme ze země, není vhodné je vysazovat každý rok na stejné místo. Jeden až dva roky pěstujeme nepříbuzné rostliny, čímž zamezíme šíření nemocí tulipánů.Vzhledem k nebezpečí přenosu virů hmyzem, se při komerčním pěstování v Holansku pěstují tulipány pouze v otevřené krajině bez stromů a keřů, které umožňují rozmnožování hmyzu.

Půdní podmínky

Nadbytek vláhy mimo vegetační období tulipánům škodí, proto je vysazujeme do propustné středně těžké až lehké hlinitopísčité půdy. Pozemek, kde budeme tulipány vysazovat musí být dobře odvodněný. Půdní reakce má být neutrální až slabě zásaditá. Nevhodné jsou půdy jílovité, těžké, zamokřené a také písčitoštěrkovité, velmi suché půdy.

Hyacint

Cibulovina, hlíznatá., listy v přízemní růžici, květenství hrozen, plody tobolky, vhodné použití do skalek, záhonová rostlina, vonné květy.Obrazek

Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) má krásný, vonný květ, který vás může těšit nejméně půl měsíce. Na jednom stonku se nachází asi 20 květů zvonečkového tvaru. Zbarvení květů je různé, od bílého a růžového po fialové. V domácích podmínkách pěstujeme jako ostatní zahradní cibulovité rostliny. Cibulky sázíme blízko k sobě, shora nasypeme zeminu a dáme na vzduch. Objeví-li se výhonky dlouhé asi 3 cm, umístíme do dobře osvětlené místnosti. V tomto období musíme udržovat mírnou teplotu bez prudkých výkyvů a povrch zeminy musí být stále vlhký. Pravidelně přihnojujeme. Po odkvětu je nutné květy ořezat a pokračovat v zalévání, dokud listy nezvadnou. Potom se cibulky vyjmou, osuší a na podzim vysadí na zahrádku.

 Letní květy lačnící po slunci

  Bidens

Jako letnička pěstovaná trvalka s doširoka převisajícími, až 1 m dlouhými výhony; květObrazeky ve zlatožlutých, hvězdicovitě rozevřených úborech; listy dvojitě zpeřené, tmavě zelené.
Ven vysazujte po posledních mrazech do dobré hrnkové směsi. Postavte na plné slunce. Dvouzubce dobře snášejí sucho, ale milují i vodu. Každé tři týdny přihnojte tekutým hnojivem pro rajčata. Po zaštípnutí růstových vrcholů bude košatější. Keřovitá, 50–60 cm vysoká a krátce žijící trvalka se zlatožlutými, vonnými květy má svou domovinu v Mexiku a Arizoně. V jižní části USA a v Latinské Americe je považována za houževnatý plevel na polích kukuřice, obilnin a sóje. Jméno dvouzubec je odvozeno od plodů, jež jsou opatřeny dvěma výrůstky se zpětnými háčky.
Kvůli enormní intenzitě růstu mají dvouzubce sklon již po několika týdnech bujet na úkor ostatních rostlin v balkonovém truhlíku. Proto se dnes šlechtění soustřeďuje převážně na kompaktně rostoucí odrůdy s jednotlivými většími zářivými květy.

Doba květu: Kvete od počátku května do října. Žluté květy září velmi výrazně do dálky.

Stanoviště: Nejvhodnější místo je na plném slunci až v polostínu, ale na polostinných stanovištích vykvétá méně květů.

Pěstování: Bidens ferulifolia náleží k balkonovým rostlinám s nejvyššími nároky na vodu a živiny. Jako substrát se hodí na živiny bohaté zeminy pro kvetoucí rostliny s 20–30% podílem jílu, popř. s příměsí kompostu dosahující až 40 %. Po zakořenění hnojte jednou až dvakrát týdně 0,2–0,3% roztokem plného hnojiva. Pěstování je snadné, pouze sucho vede k rychlému opadávání květů. V případě, že rostliny příliš zesílí a přerostou sousední rostliny, se doporučuje zpětný řez.

Choroby a škůdci:
Rostlinám nejvíce škodí robustní rostliny, zřídka molice a třásněnky; padlí především při vysoké teplotě a za velmi chladných nocí.

Hvězdička přímořská

Hvězdička vzhledem trochu podobná Sanvitalii není náročná na pěstování. Zpočátku sezony 1-2x zaštípnout, abychom získali bohatší rostlinu a odstraňovat odkvetlé úbory. K tomu přiměřená zálivka a přihnojit jednou za 14 dní.Obrazek

Původ:
Původní druhy hvězdičky přímořské jsou původem z Kanárských ostrovů a Středozemí.

Pěstování:

Hvězdička vyžaduje slunné stanoviště, hlinitopísčitou zahradní půdu, jednotnou zeminu. Zakoupené nebo předpěstované
mladé rostliny se vysazují na vzdálenost 20cm. Po dobu růstu udržujemepůdu vlhkou, ale přemokření škodí. Odkvětlé úbory odstřihujeme. Rostliny přezimují na světle při teplotě + 10°C, udržujeme je v suchu. V únoru nebo v březnu je přesadíme.

rostliny se vysazují na vzdálenost 20cm. Po dobu růstu udržujemepůdu vlhkou, ale přemokření škodí. Odkvětlé úbory odstřihujeme. Rostliny přezimují na světle při teplotě + 10°C, udržujeme je v suchu. V únoru nebo v březnu je přesadíme.

Hnojení:
Do srpna přihnojujeme jednou týdně.

Množení:
Množíme měkkými, nevyzrálými vrcholovými řízky bez poupat, v létě.

Choroby, škůdci:
Mšice znetvořují poupata.

Použití:
Hvězdičky můžeme kombinovat se všemi balkónovými rostlinami, které milují slunce a jako převislé rostliny se hodí i do závěsných nádob.

Šrucha velkokvětá

Rostlina je nízká, plazivého vzrůstu a dorůstá výšky 5 - 10 cm. Poléhavé dužnaté lodyhObrazeky mají čárkovité sukulentní listy. Květy na konci lodyh mají zářivé barvy od žluté, oranžové až po červenou a bývají 4 cm veliké, otevírají se pouze za slunného počasí. Rostlina kvete od července do října. Předpěstované sazeničky vysazujeme na záhon v druhé polovině května. Nejlépe ji vyhovuje sušší, lehká, písčitá, dobře propustná půda na slunném stanovišti. Šrucha nemá ráda čerstvé hnojení. Používáme ji kromě na záhonky hlavně do skalek a hodí se i do nádob.

Kosmatec

 Stálezelený půdopokryvný velmi dobře rostoucí kosmatec. Květy jsou žluté. Tento kultivar se vyznačuje opravdu dobrou schopností se rozrůstat. Polohu volíme velmi slunnou a zem suššíObrazek s vysokým obsahem písku. Nakvítá začátkem června. Nesnáší zimní přemokření. Uhnití předcházíme hodně písčitou zeminou, případně zimní kryt sklem. Výška 3cm, šířka 60cm, jednoletá, plošně se rozrůstající polštářovitá bylina; květy bílé, žluté, oranžové, růžové, červené, fialové, podobné květům kopretin; listy malé, trávovité, tučně dužnaté. Aby kosmatce otevřely své květy, vyžadují plné slunce a před deštěm chráněné stanoviště.

Velké květinky milující sluníčko

Otočník

Rostlina keříčkovitého růstu má sytě zelený, vroubkovaný list a jemné fialové květy vonící po vanilce. Vyžaduje propustnou, živnou půdu, kvete od června do září. Lépe se jí daří na stanovišti chránObrazekěném před větrem. Ve vegetaci rostlinu mírně zalévejte a týdně přihnojujte. Květináč nesmí nikdy zcela vyschnout, rostlina se z přeschnutí jen těžko zotavuje. Odkvetlé části pravidelně odstraňujte. Je to jedna z nejkrásnějších rostlin pozdního léta je velmi dekorativní. Její temně fialové květy pěkně kontrastují s kompaktními žilkovanými zelenými listy. V době vegetace potřebuje hojnou zálivku a hnojení a dva týdny po výsadbě pravidelné přihnojování. Reakce půdy by měla být mírně kyselá. Rostliny zakoupené na podzim nebo v zimě chraňte před přílišnou vlhkostí.
Množíme řízkováním v létě bylinnými řízky - snadno zakořeňuje vrcholovým řízkem se třemi páry listů, podzimní řízkování z polovyzrálých řízku

 Jiřinka

Vysoká vzpřímená, kvete červen až říjen. Vysoká škála barev, květ jednoduchý nebo plnokvěté. Jiřinka má velkou spotřebu vody, týdně hnojíme, pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy.Působí velmi pěkně v nádobách, nejlépe sama nebo v kombinaci s Obrazekpřevislými rostlinami okrasnými listy. JIŘINKY - nebo také "sasankovité". Tyto nízké, bohatě kvetoucí jiřinky se hodí k výsadbě do záhonových lemů, do nádob a květinových záhonů. Květy jsou tvořeny vnějšími okvětními lístky, mezi těmito plátky a středovým terčem je husté okruží rourkovitých petálů. Výška jiřinek od 35 cm do 50 cm."Jiřinky" patří mezi nejznámější a nejoblíbenější zahradní květiny. Vysazujeme je v polovině května v době, kdy již nehrozí noční mrazíky na slunná stanoviště, chráněných před větrem. Mají rády humózní, propustnou, nepříliš mokrou půdu. Používají se na venkovní záhony a jsou vhodné i k řezu. Ačkoliv byly do Evropy přivezeny teprve před 200 lety, vyvinuly se díky intenzivní šlechtitelské práci ve velký komplex kultivarů různých tvarů a celé škály barev.

Slunečnice roční

Výška 40-60 cm, kvete žlutě, oranžově, červenohnědě, květy jsou plnokvěté nebo Obrazekjednoduché. Slunečnice mám vysokou spotřebu vody, týdně hnojíme. Je atraktivní ve velkých nádobách v kombinaci třeba s lobelkami jako s podrostem. Slunečnice se pěstuje v řadě odrůd, které se liší zejména výškou rostliny. Existují i odrůdy plnokvěté a vytrvalé. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště a výživnou půdu (neuškodí občasné přihnojování). Množí se semeny, která se sází na jaře do hloubky asi 2,5 cm, pro ranější kvetení je třeba rostliny předpěstovat pod sklem a na venkovní stanoviště pak semenáčky přesadit na jaře.

Okrasný tabák 

Je vzpřímený 30-35 cm vysoký, na večer krásně voní. Květy má bílé, růžové, žluté, červené trubky s hvězdicovitou korunou.Vysazujeme od poloviny května. Vysoká spotřeba vody. V barevné směsi působí dobře i bez dalších partnerů, například ve velkých mísách. Jako dominanta v kombinovaných truhlících s lobelkami nebo sporýši.

  

Květiny snášející polostín

 Begónie stálokvětá-ledovka

 „Ledovky“ jsou od přírody trvalkami, ale pěstují se jako jednoleté, letničky. Byly vyšlechtěny Obrazekzelenolisté a červenolisté či spíše hnědolisté kultivary kompaktního, nízkého vzrůstu stejně jako velkokvěté, až 30cm vysoké odrůdy. Květy mají jednoduché, vzácněji i plnokvěté. Barva květů je od čistě bílé přes různé odstíny růžové a lososové až k sytě červené. Velmi krásné jsou dvoubarevné ledovky. Rostlina kvete od května do října. Výška 15-30 cm, kompaktní, vzpřímená, doba květu je od května do října, půdu udržujeme vlhkou, hnojíme mírně každé dva týdny.Může se kombinovat v truhlících s pantoflíčkem nebo kopřivěnkou.

Pantoflíček

Je vysoký 20-30 cm, kvete od května do září. Je stálicí mezi balkónovými květinami. ObrazekKvěty jsou žluté, oranžové, často s tmavým středem, jednoduché nebo plné, průměr až 6 cm.Půdu udržujte mírně vlhkou, každé dva týdny přihnojujeme. Je atraktivní v letních truhlících v kombinaci s jinými kytkami v barvě červené nebo modré.Pantoflíček (Calceolaria) patří mezi nejčastěji prodávané rostliny v období Velikonoc. Nabídka zahrnuje nízké, vysoké i polovyskoké formy této bujné sezoní byliny. Po odkvětu se rostliny vyhazují, neboť množení v domácích podmínkách je složité.

 

 Malé nebo převislé květinky snášející polostín

Nestařec

Původně vytrvalá, ale u nás převážně jednoletá, 12 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, chlupatá. Listy vstřícné (pouze horní mohou být střídavé), řapíkaté, vroubkované nebo Obrazekzubaté, dolní srdčité až okrouhle vejčité, horní vejčité až klínovitě kopinaté. Úbory uspořádány v chocholičnatých latách, do 15 mm velké, pouze trubkovité květy, nejčastěji modré až modrofialové, některé odrůdy však mají květy i bílé nebo růžové. Kvete v VI až X.
České i latinské rodové jméno poukazuje na dlouhou dobu kvetení, latinské jméno je odvozeno od řeckého slova agératos, což znamená nestárnoucí či věčně mladý (nestařec kvete po celé léto). Pěstuje se v několika odrůdách lišících se velikostí, celkovým tvarem a barvou květů. Nestařec vyžaduje slunné nebo jen velmi slabě přistíněné místo, půda by měla být humózní a propustná, zálivka bohatá, nesnáší sucho a mráz. Množí se semeny nebo řízky (vegetativně zejména odrůdy, které netvoří semena). Semena se sejí v lednu až březnu pod sklo, klíčí při teplotách 15 až 18 °C, na venkovní stanoviště se přemisťují až v době, kdy nehrozí ranní mrazíky, tedy zhruba ve druhé polovině května. Během růstu je vhodné mladé rostlinky zaštipovat, aby se lépe rozvětvily. Podobně je možné během léta seříznout i odkvetlé rostliny - brzy po té opět obrostou a znovu rozkvetou.

Hledík větší 

Může být rozložitý nebo převislý. Výška15-30cm, pěstuje se v kouzelných veselých variacích. Květy jsou žluté, červené, bílé, v hroznech s typickou tlamičkou. Zemina Obrazekmírně vlhká, přihnojujeme .K barevným směsím působí atraktivně například modré lobelky nebo svlačec.Hledík vyžaduje slunnou a teplou polohu. Dobře se mu daří v hlinitopísčitých půdách s dostatkem vápníků. Množí se semeny, které se vysazují v únoru až březnu pod sklo nebo do pařeniště, nejlépe klíčí při teplotách mezi 18 až 20 °C. Klíčící rostliny jsou choulostivé na "padání" , proto je třeba je vysévat řídce a zasklený prostor je třeba dobře větrat. Semenáčkům prospěje přiměřené sucho. Na venkovní stanoviště se rostliny přesazují v druhé polovině dubna.

 Lobelka modrá

Je to trsnatá 10-20 cm vysoká letnička.Pěkně orámuje každé osázení. Květy má modré, fialové, bílé, s malými oky, velké množství květů.Substrát udržujeme mírně vlhký, slabě hnojíme každé dva týdny.Po prvním květu červenec, zkraťte o třetinu, zase krásně rozkvetou.Hodí se jako rostlina vyplňující mezery na okrajích truhlíků a jako podrost pro rostliny s kmínkem.

 

 Stínomilné rostliny

Čechrava

Je to kytka košatá, vzpřímená vysoká 20-60cm. Kvete od června do zíří. Je to dekorativní rostlina, květy jsou červené, bílé, růžové, lila, tvoří svícovité nebo chomáčkovité laty.od dubna můžeme vysadit do truhlíků trpasličí formy.Substrát mírně vlhký, každým rokem přihnojte dlouhodobě působícím hnojivem.Vyšší odrůdy vsazujte do samostatného květináče v kombinaci různých barev.

Hlíznaté begónie

 Můžou být převislé,nebo vzpřímené, vysoké 15-35 cm. Kvetou odkvětána do října.Jsou snad všechny barvy, kromě modré a černé.Pěstujeme z hlíz. Vložíme do země v únoru , udržujeme mírně vlhké při teplotě 20st.Každé dva týdny přihnojíme, odkvetlé květy odstraňujeme.Žlutooranžové květy nám prosvětlí tmavé kouty balkónu nebo zahrady.

Fuchsie

 Prodávají se vzpřímené nebo převislé. Kvetou od května do října.Dnes se prodávají v nejrůznějších barvách , jednoduché květy nebo plnokvěté.Vysazujeme od poloviny května.Mladé rostliny zaštipujeme.Střih na jaře a v září.Stanoviště chráněné před větrem. Přezimuje při +6st na světle nebo ve tmě.

Bohyška -Hosta

Výška 30-60cm, víceletá trvalka, kvete červenec až srpen. Květy jsou bílé, fialové v hroznech na vysokých stoncích.Vysazujeme od dubna do velkých nádob.Zeminu udržujeme mírně vlhkou,na zimu přikryjeme.Na jaře a na podzim můžeme množit dělením.Seskupujte dohromady s celozelenými listy a s listy lemovanými na okrajích bíle nebo žlutě.Vhodný partneři jsou fuchsie a kapradiny  

Netýkavka

 Je 20-40cm vysoká, košatá, kvete květen až říjen. Květy jsou bílé, růžové, oranžové, jednoduché nebo plné.Vysazujeme až na konci května. Substrát udržujeme stále vlhký, každé dva týdny slabě přihnojujeme. Občas zastříhneme. Přezimování je možné při teplotě+15st. Na světlém stanovišti.Rozmnožuje se pomocí řízků v březnu.Barevné kombinace působí velice hezky ve velkých mísách.

 

 
Závěsné a převislé rostliny

 

Petúnie převislá

 Délka výhonů se pohybuje od 25-150cm. Kvete květen až říjen.Má mnoho barev, velké nebo menší květy, které jsou jednoduché nebo plné.Vysazujeme od poloviny května 20-30cm od sebe.Týdně hnojíme, mají vysokou spotřebu vody. Některé kultivary jsou odolné vůči nepřízni počasí.Surfínie velkého vzrůstu kombinujte vždy se stejnými partnery.

Pelargónie

 Délka jejich výhonů může dosáhnout až150cm.Doba kvetení je od května do října. Robustní, bohatě kvetoucí. Barva květů je široká, buď jednoduché nebo plné.Sázíme 20 cm od sebe. Zeminu udržujeme pořád mírně vlhkou, týdně hnojíme. V polovině srpna přestáváme hnojit. Lze je kombinovat skoro s všemi balkónovými kytkami.

Vějířovka

 Výhony jsou až jeden metr dlouhé.Doba květu je od května do října.Je nenáročná, dlouho kvete.Květy jsou jako malé vějířky. Vysazujeme od poloviny května 20cm od sebe. Vějířovka je samočisticí rostlina.Množí se řízkováním na podzim nebo na jaře.Hezká je v závěsných nádobách.

 
Svlačec,modrý Mauricius‘

 Polopřevislý, délka výhonů až jeden metr, květy jsou modrofialové. Pěstování ze semen v březnu.Vysazujeme od poloviny května, mírně vlhká zemina, přihnojování mírné.od poloviny srpna nehnojíme. Dá se přezimovat na světle při teplotě +10st. Výhony zkrátíme na polovinu délky.Rozmnožuje se od jara do podzima, řízkováním.Je krásná v závěsných nádobách, dobře se snáší s jinými partnery v truhlících.

  Bakopa

 Převislá kytka, její výhony dosahují až 1 metr.Květy jsou bílé, jemně růžové, malé, velice bohaté. Pěstování: K dostání jsou jen sazenice. Vysazujeme v polovině května25cm od sebe.Substrát udržujeme rovnoměrně vlhký, každé dva týdny přihnojíme, je samočisticí.Umístění:do závěsných nádob, na okrajích truhlíků, nebo nádob dokresluje svými zelenými lístečky větší květy vzpřímených a polovysokých partnerů.

 
Jednoleté popínavé rostliny

Vilec šplhavý

 Rostlina úponkovitá, až 4 m vysoká.Doba květu,od červenec až říjen. Květy fialové, modré, bílé, červené, zvonkovité až 8cm dlouhé.Pěstuje se v březnu, 2 semínka do květináče.Vysoká spotřeba vody, každé dva týdny hnojíme. Odřezáváním špiček výhonků zajistíme silnější větvení.V dostatečně velkých nádobách rychle roste. Fialové a bílé druhy v oddělených nádobách je pěkné aranžmá u vchodových dveřích.Nahoře je nechte růst dohromady.

Hrachor vonný

 Výška až dva metry, kvete červen až září.Květy jsou růžové, červené, bílé, lila,až 6cm velké.Pěstujeme ze semen v únoru, zemina má být vlhká, hnojíme týdně. Má větší spotřebu vody.Často se prodávají pastelové barevné směsi, kultivary tvořící trsy 20-40cm vysoké.Jsou vhodné pro smíšené truhlíky. V podvečer krásně voní.Obrazek

V zahradách se hlavně používá Lathyrus odoratushrachor vonný. Je to jednoletá bylina s listy zakončenými úponkou. Květy jsou velké bílé, růžové a červenavé až fialové.
Hrachor se také pěstuje v mnoha kultivarech určených hlavně pro řez květů. Nejenže nádherně kvete, ale také příjemně a silně voní, a vytváří tak v pergole nebo oblouku prostředí přímo vyzývající k posečkání na místě a potěše z barvy a vůně.

Sází se přímo na stanoviště. Vhodné prostředí pro něj je slunné a teplé místo s výživnou a středně těžkou propustnou zahradní půdou. Ze začátku je vhodné hrachor vyvazovat.

Hodí se nejlépe pro drátěné konstrukce stěn pergol nebo treláží a obloukových loubí.
 

Černooká Zuzana

 Liána, dosahující výšku 1,5 metra. Kvete od června až do října.Květy jsou žluté, oranžové, bílé, většinou s černým okem.Pěstujeme ze semen od února do března, 3-4 semínka na květináč. Mladé rostlinky zaštipujeme.Zeminu udržujeme rovnoměrně vlhkou, každé dva týdny hnojíme. Stanoviště pokud možno z dosahu větru a deště.Dobře vypadá jako převislá rostlina v závěsných nádobách.

 Povijnice trojbarevná

Třímetrová liána, kvete červenec až říjen. Barva květů: modré, červené,

střed bílý.Odpoledne se zavírají. Pěstujeme ze semen v březnu až dubnu.Jednotlivé sazeničky pikýrujeme do květináčků.Substrát udržujeme vlhký, týdně hnojíme. Dát nejlépe z dosahu větru a deště. Spolu s Černookou Zuzanou jako sousedy v oddělených nádobách získáte
atraktivní kvetoucí stěnu.

 

Pozdní a zimní květinky

 

Hvězdnice růžová – Astra

 Výška 40cm
Květ
:svítivě tmavě růžový, IX.- X.
Odrůda s velmi výrazným květem.Je málo na podzim kvetoucích rostlin,ale vytrvalé astry zpestří Vaši zahradu i v této době. Vysazujeme na slunečné stanoviště s hlinito-písčitou půdou.Toleruje i sušší zeminu.Mrazuvzdornost do
-35°C (zóna 4). Velmi pěkné na živé plůtky, obruby,smíšené záhony nebo do skalek.

Vřes obecný

 Keřík, 15 až 50 cm vysoký, bohatě větvený. Přízemní větve obvykle poléhavé, horní vystoupavé. Listy šupinovité, max. 3 mm dlouhé, střechovitě se překrývající, vstřícné. Květy fialově růžové až bílé. Kvete v VII až IX. preferuje půdy kyselé, umístění světlé. Vřes se pěstuje v mnoha zahradních kultivarech lišících se barvou květů. Vyžaduje kyselou půdu, nejlépe směs rašeliny a písku.

Ocún jesenní

Dorůstá výšky až 40 cm. Rostlina kvete na podzim, listy a plody vytváří v příštím roce. ObrazekHlíza je obalena hnědou šupinou a má po straně pupen pro novou rostlinu. Z něho vyroste během léta kratičký podzemní stonek spojený stále s hlízou a se základy podzimních květů a jarních listů. Květy jsou bledě nachově fialové v počtu 1 - 3. Pozor - rostlina je prudce jedovatá (smrtelná dávka je pro dospělého člověka je již 50 mg).

Vřesovec pleťový

 Stále zelený keřík se světle hnědou kůrou a plochými listy (na okraji někdy podvinutými). Listy čárkovité. Kališní lístky a listy jsou lysé ( u příbuzného vřesovce čtyřřadého pýřité). Květenství složeno z velkého množství nakupených kvítků ve vrcholovém hroznu. Barva květů narůžovělá až červená

Doba květu březen až červen

Rozchodník

 Tlusté pevné stonky, červené laty květů. Roste v trsech. Vhodná do nádob, obruby, skalky a popředí záhonů i k vodě. Výška 30-50 cm. Rostlina anglických venkovských zahrad. Jsou to rostliny typického vzhledu, až 40 cm vysoké. Šedozelené listy jsou vztyčeny vzhůru na sukulentních stoncích zakončených modrozelenavými až nafialovělými okolíky s násadou poupat. Po staletí se věří, že tyto rostliny přinášejí štěstí a dlouhověkost, proto je nalézáme téměř v každé zahrádce.
Pěstujeme je ve vlhčím prostředí polostínu, jsou tolerantní i k hlubokému stínu ve vlhčím stinném prostředí rostliny získávají krásné vybarvení listů a celkovou mohutnost. Nevadí jim ale ani suché písčité stanoviště Tyto rozchodníky jsou vhodné i pro pěstování ve větších nádobách, kde vyniknou jako solitéry a jsou velice dekorativní. Kvetou v měsíci srpnu až září.
Mají jedlé listy, které se používají jako doplněk do salátů a polévek.
 

Listopadka velkokvětá

 Chryzantémy se dobře kombinují s kvetoucími rozchodníky, okrasnými trávami a astrami. Zvlášť působivá je směs různobarevných poloplných, sasankovitých, pomponkovitých či jehlicovitých chryzantém na samostatném záhoně. Za to, že nás listopadka v podzimně opuštěné zahrádce odmění svou krásou, vyžaduje výživné krmení. Záhon se zeminou bohatou na živiny má být umístěn na slunečné straně. Proto se k základnímu hnojení ještě přidávají vícesložková hnojiva, například Cererit


Rostliny s ozdobnými listy

Kopřivenka-coleus

 Je vysoký 20-40 cm, nejlépe se vybarví v polostínu. Ozdobné listy: červenozelené listy s červenozelenočernou kresbou, různé vzory podle odrůdy.pěstování ze semen v únoru, výsadba v polovině května. Každé dva týdny hnojíme, substrát udržujeme vlhký, jakmile se objeví pupeny, tak je ihned odlomíme. Rozmnožuje se na podzim, řízky lehce zakoření. Přezimuje na světlém chladném místě. Kombinujte s nápadnými červenými nebo žlutými květy nebo s decentní modrou.

 Plectranthus-moud

 Převislý, až 2 metry dlouhé výhony, polokeř, trpká vůně.Ozdobou jsou bíle nebo žlutě olemované listy, květy jsou nenápadné.Vysazujeme od poloviny května 20-30 cm od sebe. Substrát udržujeme vlhký, do poloviny srpna každé 2 týdny hnojíme. Přezimování je možné při 10st na světlém místě.Rozmnožování řízkováním v březnu až dubnu. Sazenice zaštipujeme.Umístění: pěkný, ovšem silně rostoucí doplněk pro mnohé letní i podzimní květy, jako jsou pelargónie, fuchsie, listopadky. Vypadá dobře i v samostatné nádobě.

Smil řapíkatý

 Výška: polopřevislý, výhony až 50 cm. Lístečky stříbřitě bílé nebo zelenožluté. Vysazujeme až v polovině května, substrát rovnoměrně vlhký, týdně hnojíme. Rozmnožování: řízkováním , řez v létě. Umísťujeme do závěsných nádob, košů a do smíšených truhlíků.Zajímavě podkresluje květy silně rostoucích partnerů, jako je převislý sporýš, vějířovka, petúnie, kosmatec.

Bergénie

 Kytka vysoká 20-50 cm, rozložitá.Trvalka, kvete březen až květen. Ozdoba: zelené nebo tmavě červené listy, i přes zimu růžové, červené nebo bílé zvonečky květů ve velkých okolcích.Vysazujeme od května, pro sezónní osázení už na podzim.Substrát udržujeme jen mírně vlhký, přezimování venku, při větších mrazech přikryjeme.Na jaře přihnojíme organickým dlouhodobým hnojivem.Rozmnožování dělením možné. Malé sazenice vysazujeme 25 cm od sebo při podzimním osázení, větší do velkých žlabů.

Malé kvetoucí dřeviny

 

Čilimník

 Čilimník je kříženec, který u nás není zimovzdorný, ale patří ke stálezeleným chladnomilným rostlinám. Podobně jako příbuzné druhy rostoucí v zahradě kvete i tento čilimník na jaře.Má žluté motýlovité květy, které rozkvétají od března do května.
Čilimník můžeme pěstovat jako keřík nebo rostlinu na kmínku. Po dokvětu je dobré rostlinu seříznout, aby nebyla příliš objemná. V dobrých podmínkách se čilimník dožívá vysokého věku. Patří k vápnomilným rostlinám. Pěstování
:
Po celý rok potřebuje čilimník světlé, slunné, chladné a vzdušné stanoviště. Přes léto ho umístíme venku, v zimě mu zajistíme teplotu mezi 5 -10 stupni.
Udržujeme stejnoměrnou vlhkost, zejména v zimě.

Mochnovec křovitý

 Výška až 1 metr , široké listy, doba květu duben až červen. Drobný keř s poadavými listy, většinou se rozrůstá do šířky. Květy : žluté, oranžové, bílé. Výsadba na jaře do širokých nádob nebo žlabů.Zeminu udržujeme mírně vlhký, hnojit málo.Po odkvětu silný zpětný řez. Umístění: malé exempláře se mohou nasázet spolu s trpaslíčími konifery nebo vřesovci.

Pěnišník, rododendron

 Výška 50-100 cm, košatý, kvete v dubnu až červnu. Stálezelený keř, daří se mu v polostínu.Vysazujeme v květnu do velkých nádob, se zeminou pro rododendrony. Na jaře a v létě hodně zaléváme, měkkou vodou bez vápníku. Od dubna do června 3x pohnojíme, vylamujeme odkvetlá květenství.Potřebuje ochranu před zimou.

Okrasná třešeň

 Až dva metry vysoká, trsnatá, kvete duben až květen. Je to keř s opadavým listím, na jaře má záplavu květů. Květy jsou podle odrůdy bílé, růžové, jednoduchý květ, ale i plný o průměru až 6 cm. Vysazujeme : časné jaro do stabilní nádoby.Zeminu udržujeme stále vlhkou, za 14 dní jednou přihnojíme.Přezimovat může venku, s lehkou ochranou proti mrazu.Nesmí se nechat vyschnout, za bezmrazých dnů zaléváme.Na jaře zpětný řez. Jako solitéra, nebo rostlina na kmínku, s podrostem.

Růže

 Keř s opadavým listím. Voní jen několik odrůd růží. Jsou plnokvěté v různých odstínech barev.Kontejnerové rostliny sázíme od dubna do června.Substrát udržujeme stále vlhký, do konce července týdně hnojíme. Odkvetlá květenství odstraňujeme.Přezimuje na bezmrazém místě, ve tmě, nebo venku s dobrou ochranou před mrazem. Na jaře zpětný řez. Hezké jsou jako solitéry s podrostem, půdokryvné růže potřebují aspoň 50 cm hlubokou nádobu.

 

Stále zelené listnaté dřeviny

 

Vřes

(Calluna vulgaris) nabízí jemné květy,

libavka (Gaultheria procumbens) a pernettye (Pernettya) zajímavé plody, které jsou podtrženy tmavými listy. Všechny rostliny jsou stálezelené. Můžeme je pěstovat v nádobách ivolné půdě. Vyniknou právě na podzim, když již mnohé rostliny ztrácejí svůj půvab.

Libavka

je příbuzná našim borůvkám a brusinkám. Uplatní se na skalkách, jako podrost či předsadba dalších keřů nebo jehličnanů. Výborně barevně doplňuje zeleň.Libavka je minikeřík z rodiny Ericaceae - je příbuzná například s vřesovci. Vyžaduje i podobné podmínky k životu, je přímo ideálním podrostem pod rododendrony, a vůbec se velmi hodí do záhonu s rostlinami, které dávají přednost kyselejší půdě s příměsí rašeliny a podušce z kůry nad zeminou. Roste dobře v polostínu i na slunci, pokud má dost vláhy.

Pernettya

 je stále zelený keřík se zajímavým olistěním připomínajícím myrtu. Kvete bíle v květnu až červnu, na podzim dorůstají výrazné bobule rozmanitých růžových odstínů. U rostlin na balkonech chráníme v zimě především kořeny v mělkých nádobách před přemrzáním. Rostliny, které máme uvnitř můžeme po otužení přenést ven. Při delším pěstování v bytě často přesychají.

Jihoamerický drobný keřík, který se svými listy podobá myrtě. Kvete od května do července, je to stále zelený keřík. Jeho  květy jsou bílé, podobné květům vřesovců. Bobule jsou nejčastěji červené, ovšem u kultivarů mohou být zbarveny i bíle, růžově či fialově. Substrát udržujeme vlhký.Od srpna přidávat každých 8 týdnů hnojivo. Zalévat měkkou vodou bez vápna. Přezimování venku s ochranou proti mrazu.

 Všechny tři rostliny potřebují kyselou půdu a přiměřenou vláhu, poškozuje je dlouhodobé přeschnutí. Hnojíme je hnojivy bez obsahu vápníku

 

Skimmie japonská

 Jedná se o stále zelený keř vysoký až 1,5 m. Listy jsou elipčité kožovité a lesklé. Drobné vonné bílé květy uspořádané v koncových latách se mění v dekorativní plodenství, v červené peckovičky velikosti hrachu, které dlouho drží na větvích.
Vyžaduje chráněné teplé stanoviště a půdu s obsahem humusu zásobenou vláhou. Na zimu se doporučuje kořenová přikrývka, případně zákryt před sluncem. Abychom usnadnili opylení květů skimie, pěstujeme vedle sebe současně samčí i samičí keře. Přestože jde o venkovní druh, který na chráněném místě přečká i mrazivé zimní dny, nemusejí se ho vzdávat ani pěstitelé, kteří žádnou zahradu nemají.
Skimie totiž roste velmi pomalu, lze ji proto pěstovat i ve větším květináči na zastíněném balkoně, terase.
Skimie japonská není nijak choulostivý druh, ale nesnáší přímé sluneční světlo.
Patří mezi vřesovištní rostliny, vyžaduje kyselou půdu s přídavkem rašeliny nebo rašelinný substrát

Bobkovišeň

 Je vysoká až 1,5 m vzpřímená, rozložitá.Doba květu je květen. Je to stále zelený keř, dobře snáší stín. Má až 12 cm dlouhé tmavě zelené listy po celý rok. Květy jsou10cm vysoké bílé svíce. Vysazujeme na jaře do velkých nádob.Zaléváme přiměřeně, na slunném stanovišti, každé 4 týdny hnojíme, ale jen do srpna.Snáší silný zpětný řez. Množíme řízkováním na podzim. Je to dekorativní solitérní rostlina

Dřišťál

 Výška 0,5-0,8 hodně košatý stále zelený keřík. Má tmavě zelené lístečky po celý rok.Výsadba na jaře do širokých květináčů nebo koryt.Substrát udržujeme přiměřeně vlhký, až do poloviny srpna každé 4 týdny hnojíme. Přezimování venku, případně s ochranou proti mrazu. Snáší dobře střih. Rozmnožuje se řízkováním, řez na podzim.

Buxus

 Stále zelený keřík, hodně košatý, výška až 1 metr.Tmavě zelené lístečky po celý rok, kvete v dubnu až květnu,voňavě žluté kvítky. Lze jej různě tvarovat. Výsadba na jaře do velkých květináčů. Každé 4 týdny hnojíme, udržujeme substrát vlhký. Nejlepší doba pro sestřih je konec května a srpen.Řízkování v časném létě.

 

Zakrslé jehličnany

Thuja-Zerav

Tvar kulovitý, výška 20-40cm, stále zelený keř, zakrslý.Citlivý na horko, jehličí jasně zelené, v zimě hnědavě zelené, šupinatě rostoucí.Výsadba na jaře a na podzim, do koryt, nebo smíšených truhlíků.na jaře plné hnojivo, zemina vlhká. V červenci přihnojíme znova. Nádoby chráníme před mrazem.

Borovice kleč

 40-60cm vysoká , plokulovitý nebo kulovitý tvar, stále zelený zakrslý keř.Má tmavě zelené jehličí, sázíme na jaře a na podzim do velkých smíšených koryt.Substrát udržujeme přiměřeně vlhký, na jaře plné hnojivo. V červenci přihnojíme, nádoby chráníme před mrazem chvojím.

Jalovec šupinatý

 Jeho výška je v rozmezí 40-60cm. Vzrůst má rozložitý, kulatý, rozvětvený.Je to stále zelený keř. Atraktivní je s modrým jehličím, hustě rostoucí a velice jemné, špičaté.Výsadba na jaře a na podzim do smíšených koryt nebo truhlíků.Zeminu udržujeme stále vlhkou, na jaře přihnojíme, v červenci dohnojíme. Přezimuje venku. Nádoby podle potřeby chráníme před mrazem.

Cypřišek hrachonosný

 Výška 50-60cm, vzrůst kuželovitý, stále zelený keř.jehličí zlatožluté, na tenkých vláknitých převislých větvích. Do koryt a velkých nádob sázíme na jaře a na podzim.Zeminu udržujeme stále vlhký, na jaře přidáme dlouho působící hnojivo. V červnu a červenci dohnojíme. Je citlivý na horko, přezimuje venku, nádoby v případě mrazu chráníme. 

Jedle balzámová

 Výška od 30-60cm, Vzrůst ploše kulovitý, košatý. Stále zelený keř, nesázet před jižní zeď. Jehličí nahoře tmavě zelené, vespod dva bílé proužky, hustě rostoucí, slabě voní. Vysazujeme na jaře nebo na podzim do velkých nádob nebo smíšených koryt. Substrát udržujeme stále vlhký, na jaře dáme plné hnojivo. Citlivá na velké horko, přezimuje venku s ochranou proti mrazu.

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář