Květy jara
Začíná nám jarní sezóna, kdy nám začínají kvést sněženky, bledule, krokusy. Brzy nato se nám o jarní atmosféru postarají tulipány, narcisky, macešky, sedmikrásky a další kytinky.
Mnohé působí půvabně v mísách, ve velkých květináčích a truhlících mezi stále zelenými dřevinami.
Něco málo o tom, aby nám zahrádka a balkon kvetly od jara do podzimu.
Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Krokus
Krokusy patří mezi oblíbené jarní hlíznaté rostliny našich zahrad. Podle odrůdy kvetou různými barvami od čistě bílé přes různé odstíny modré až fialové. Okvětní lístky jsou srostlé do dlouhé trubky, která dosahuje téměř až k hlíze. Listy krokusů jsou úzké, čárkovité, s výrazným středovým žlábkem.
Rostliny dobře rostou na slunném místě, ale snesou i polostín. Oproti ostatním cibulovinám vyžadují dřívější výsadbu. K zakořenění totiž potřebují teplotu 12 -
Modřenec
Tato drobná cibulovitá rostlina pochází ze severovýchodní části Malé Asie. Vytváří přízemní růžici 6 - 8 listů, které jsou až 25 cm dlouhé a objevují se již na podzim. V době květu, což je poměrně pozdě (duben, květen), listy lehce převisají a dávají vyniknout sytě modrým hroznovitým květenstvím. Tyto hrozny dosahují délky až 10 cm a z jedné cibule jich vyrůstá několik. Modřence se mohou vysazovat začátkem srpna do jakékoliv zahradní půdy na slunečné stanoviště, snesou i polostín. Patří mezi velmi skromné rostliny bez zvláštních nároků, pouze v době vegetačního klidu jim škodí nadbytek vláhy. Hloubka výsadby se pohybuje mezi 8 - 10 cm, vzdálenost cibulek 10 - 15 cm. Na stanovišti se ponechávají několik let, a protože vytvářejí množství dceřiných cibulek, vytvoří brzy pěkné trsy bohatě kvetoucích rostlin. Modřenec je výborný a nenáročný podrost pod stromy a keře a uplatňuje se především v jarních trvalkových partiích.
Tulipán
Vytváří obvykle shluk cibulí, z nichž vyrůstá několik úzkých listů a dutý stvol, zakončený jedním nebo více květy v mnoha barevných provedeních s různým uspořádáním květu. Plnokvěté i jednoduché květy.
Pěstování
Botanické tulipány se nemusí po odkvětu vyjímat ze země a mohou se pěstovat na jednom místě více let. Zahradní tulipány je lépe v červnu ze země vyjmout a na podzim nasázet na jiné místo.Cibule tulipánů vysazujeme od září do poloviny listopadu. Před výsadbou je vhodné cibule namořit fungicidním přípravkem. Sázíme je asi 10 cm hluboko. Na jaře přihnojíme kombinovaným hnojivem. Pokud cibule vyjímáme ze země, není vhodné je vysazovat každý rok na stejné místo. Jeden až dva roky pěstujeme nepříbuzné rostliny, čímž zamezíme šíření nemocí tulipánů.Vzhledem k nebezpečí přenosu virů hmyzem, se při komerčním pěstování v Holansku pěstují tulipány pouze v otevřené krajině bez stromů a keřů, které umožňují rozmnožování hmyzu.
Půdní podmínky
Nadbytek vláhy mimo vegetační období tulipánům škodí, proto je vysazujeme do propustné středně těžké až lehké hlinitopísčité půdy. Pozemek, kde budeme tulipány vysazovat musí být dobře odvodněný. Půdní reakce má být neutrální až slabě zásaditá. Nevhodné jsou půdy jílovité, těžké, zamokřené a také písčitoštěrkovité, velmi suché půdy.
Hyacint
Cibulovina, hlíznatá., listy v přízemní růžici, květenství hrozen, plody tobolky, vhodné použití do skalek, záhonová rostlina, vonné květy.
Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) má krásný, vonný květ, který vás může těšit nejméně půl měsíce. Na jednom stonku se nachází asi 20 květů zvonečkového tvaru. Zbarvení květů je různé, od bílého a růžového po fialové. V domácích podmínkách pěstujeme jako ostatní zahradní cibulovité rostliny. Cibulky sázíme blízko k sobě, shora nasypeme zeminu a dáme na vzduch. Objeví-li se výhonky dlouhé asi 3 cm, umístíme do dobře osvětlené místnosti. V tomto období musíme udržovat mírnou teplotu bez prudkých výkyvů a povrch zeminy musí být stále vlhký. Pravidelně přihnojujeme. Po odkvětu je nutné květy ořezat a pokračovat v zalévání, dokud listy nezvadnou. Potom se cibulky vyjmou, osuší a na podzim vysadí na zahrádku.
Letní květy lačnící po slunci
Bidens
Jako letnička pěstovaná trvalka s doširoka převisajícími, až y ve zlatožlutých, hvězdicovitě rozevřených úborech; listy dvojitě zpeřené, tmavě zelené.
Ven vysazujte po posledních mrazech do dobré hrnkové směsi. Postavte na plné slunce. Dvouzubce dobře snášejí sucho, ale milují i vodu. Každé tři týdny přihnojte tekutým hnojivem pro rajčata. Po zaštípnutí růstových vrcholů bude košatější. Keřovitá, 50–60 cm vysoká a krátce žijící trvalka se zlatožlutými, vonnými květy má svou domovinu v Mexiku a Arizoně. V jižní části USA a v Latinské Americe je považována za houževnatý plevel na polích kukuřice, obilnin a sóje. Jméno dvouzubec je odvozeno od plodů, jež jsou opatřeny dvěma výrůstky se zpětnými háčky.
Kvůli enormní intenzitě růstu mají dvouzubce sklon již po několika týdnech bujet na úkor ostatních rostlin v balkonovém truhlíku. Proto se dnes šlechtění soustřeďuje převážně na kompaktně rostoucí odrůdy s jednotlivými většími zářivými květy.
Doba květu: Kvete od počátku května do října. Žluté květy září velmi výrazně do dálky.
Stanoviště: Nejvhodnější místo je na plném slunci až v polostínu, ale na polostinných stanovištích vykvétá méně květů.
Pěstování: Bidens ferulifolia náleží k balkonovým rostlinám s nejvyššími nároky na vodu a živiny. Jako substrát se hodí na živiny bohaté zeminy pro kvetoucí rostliny s 20–30% podílem jílu, popř. s příměsí kompostu dosahující až 40 %. Po zakořenění hnojte jednou až dvakrát týdně 0,2–0,3% roztokem plného hnojiva. Pěstování je snadné, pouze sucho vede k rychlému opadávání květů. V případě, že rostliny příliš zesílí a přerostou sousední rostliny, se doporučuje zpětný řez.
Choroby a škůdci: Rostlinám nejvíce škodí robustní rostliny, zřídka molice a třásněnky; padlí především při vysoké teplotě a za velmi chladných nocí.
Hvězdička přímořská
Hvězdička vzhledem trochu podobná Sanvitalii není náročná na pěstování. Zpočátku sezony 1-2x zaštípnout, abychom získali bohatší rostlinu a odstraňovat odkvetlé úbory. K tomu přiměřená zálivka a přihnojit jednou za 14 dní.
Původ:
Původní druhy hvězdičky přímořské jsou původem z Kanárských ostrovů a Středozemí.
Pěstování:
Hvězdička vyžaduje slunné stanoviště, hlinitopísčitou zahradní půdu, jednotnou zeminu. Zakoupené nebo předpěstované mladé rostliny se vysazují na vzdálenost 20cm. Po dobu růstu udržujemepůdu vlhkou, ale přemokření škodí. Odkvětlé úbory odstřihujeme. Rostliny přezimují na světle při teplotě + 10°C, udržujeme je v suchu. V únoru nebo v březnu je přesadíme.
rostliny se vysazují na vzdálenost 20cm. Po dobu růstu udržujemepůdu vlhkou, ale přemokření škodí. Odkvětlé úbory odstřihujeme. Rostliny přezimují na světle při teplotě + 10°C, udržujeme je v suchu. V únoru nebo v březnu je přesadíme.
Hnojení:
Do srpna přihnojujeme jednou týdně.
Množení:
Množíme měkkými, nevyzrálými vrcholovými řízky bez poupat, v létě.
Choroby, škůdci:
Mšice znetvořují poupata.
Použití:
Hvězdičky můžeme kombinovat se všemi balkónovými rostlinami, které milují slunce a jako převislé rostliny se hodí i do závěsných nádob.
Šrucha velkokvětá
Rostlina je nízká, plazivého vzrůstu a dorůstá výšky 5 - y mají čárkovité sukulentní listy. Květy na konci lodyh mají zářivé barvy od žluté, oranžové až po červenou a bývají
Kosmatec
Stálezelený půdopokryvný velmi dobře rostoucí kosmatec. Květy jsou žluté. Tento kultivar se vyznačuje opravdu dobrou schopností se rozrůstat. Polohu volíme velmi slunnou a zem sušší s vysokým obsahem písku. Nakvítá začátkem června. Nesnáší zimní přemokření. Uhnití předcházíme hodně písčitou zeminou, případně zimní kryt sklem. Výška 3cm, šířka 60cm, jednoletá, plošně se rozrůstající polštářovitá bylina; květy bílé, žluté, oranžové, růžové, červené, fialové, podobné květům kopretin; listy malé, trávovité, tučně dužnaté. Aby kosmatce otevřely své květy, vyžadují plné slunce a před deštěm chráněné stanoviště.
Velké květinky milující sluníčko
Otočník

Množíme řízkováním v létě bylinnými řízky - snadno zakořeňuje vrcholovým řízkem se třemi páry listů, podzimní řízkování z polovyzrálých řízku
Jiřinka
Vysoká vzpřímená, kvete červen až říjen. Vysoká škála barev, květ jednoduchý nebo plnokvěté. Jiřinka má velkou spotřebu vody, týdně hnojíme, pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy.Působí velmi pěkně v nádobách, nejlépe sama nebo v kombinaci s převislými rostlinami okrasnými listy. JIŘINKY - nebo také "sasankovité". Tyto nízké, bohatě kvetoucí jiřinky se hodí k výsadbě do záhonových lemů, do nádob a květinových záhonů. Květy jsou tvořeny vnějšími okvětními lístky, mezi těmito plátky a středovým terčem je husté okruží rourkovitých petálů. Výška jiřinek od 35 cm do 50 cm."Jiřinky" patří mezi nejznámější a nejoblíbenější zahradní květiny. Vysazujeme je v polovině května v době, kdy již nehrozí noční mrazíky na slunná stanoviště, chráněných před větrem. Mají rády humózní, propustnou, nepříliš mokrou půdu. Používají se na venkovní záhony a jsou vhodné i k řezu. Ačkoliv byly do Evropy přivezeny teprve před 200 lety, vyvinuly se díky intenzivní šlechtitelské práci ve velký komplex kultivarů různých tvarů a celé škály barev.
Slunečnice roční
Výška 40-jednoduché. Slunečnice mám vysokou spotřebu vody, týdně hnojíme. Je atraktivní ve velkých nádobách v kombinaci třeba s lobelkami jako s podrostem. Slunečnice se pěstuje v řadě odrůd, které se liší zejména výškou rostliny. Existují i odrůdy plnokvěté a vytrvalé. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště a výživnou půdu (neuškodí občasné přihnojování). Množí se semeny, která se sází na jaře do hloubky asi 2,5 cm, pro ranější kvetení je třeba rostliny předpěstovat pod sklem a na venkovní stanoviště pak semenáčky přesadit na jaře.
Okrasný tabák
Je vzpřímený 30-
Květiny snášející polostín
„Ledovky“ jsou od přírody trvalkami, ale pěstují se jako jednoleté, letničky. Byly vyšlechtěny zelenolisté a červenolisté či spíše hnědolisté kultivary kompaktního, nízkého vzrůstu stejně jako velkokvěté, až 30cm vysoké odrůdy. Květy mají jednoduché, vzácněji i plnokvěté. Barva květů je od čistě bílé přes různé odstíny růžové a lososové až k sytě červené. Velmi krásné jsou dvoubarevné ledovky. Rostlina kvete od května do října. Výška 15-
Pantoflíček
Je vysoký 20-Květy jsou žluté, oranžové, často s tmavým středem, jednoduché nebo plné, průměr až
Malé nebo převislé květinky snášející polostín
Nestařec
Původně vytrvalá, ale u nás převážně jednoletá, 12 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, chlupatá. Listy vstřícné (pouze horní mohou být střídavé), řapíkaté, vroubkované nebo zubaté, dolní srdčité až okrouhle vejčité, horní vejčité až klínovitě kopinaté. Úbory uspořádány v chocholičnatých latách, do 15 mm velké, pouze trubkovité květy, nejčastěji modré až modrofialové, některé odrůdy však mají květy i bílé nebo růžové. Kvete v VI až X.
České i latinské rodové jméno poukazuje na dlouhou dobu kvetení, latinské jméno je odvozeno od řeckého slova agératos, což znamená nestárnoucí či věčně mladý (nestařec kvete po celé léto). Pěstuje se v několika odrůdách lišících se velikostí, celkovým tvarem a barvou květů. Nestařec vyžaduje slunné nebo jen velmi slabě přistíněné místo, půda by měla být humózní a propustná, zálivka bohatá, nesnáší sucho a mráz. Množí se semeny nebo řízky (vegetativně zejména odrůdy, které netvoří semena). Semena se sejí v lednu až březnu pod sklo, klíčí při teplotách 15 až 18 °C, na venkovní stanoviště se přemisťují až v době, kdy nehrozí ranní mrazíky, tedy zhruba ve druhé polovině května. Během růstu je vhodné mladé rostlinky zaštipovat, aby se lépe rozvětvily. Podobně je možné během léta seříznout i odkvetlé rostliny - brzy po té opět obrostou a znovu rozkvetou.
Hledík větší
Může být rozložitý nebo převislý. Výška15-30cm, pěstuje se v kouzelných veselých variacích. Květy jsou žluté, červené, bílé, v hroznech s typickou tlamičkou. Zemina mírně vlhká, přihnojujeme .K barevným směsím působí atraktivně například modré lobelky nebo svlačec.Hledík vyžaduje slunnou a teplou polohu. Dobře se mu daří v hlinitopísčitých půdách s dostatkem vápníků. Množí se semeny, které se vysazují v únoru až březnu pod sklo nebo do pařeniště, nejlépe klíčí při teplotách mezi 18 až 20 °C. Klíčící rostliny jsou choulostivé na "padání" , proto je třeba je vysévat řídce a zasklený prostor je třeba dobře větrat. Semenáčkům prospěje přiměřené sucho. Na venkovní stanoviště se rostliny přesazují v druhé polovině dubna.
Je to trsnatá 10-
Čechrava
Je to kytka košatá, vzpřímená vysoká 20-60cm. Kvete od června do zíří. Je to dekorativní rostlina, květy jsou červené, bílé, růžové, lila, tvoří svícovité nebo chomáčkovité laty.od dubna můžeme vysadit do truhlíků trpasličí formy.Substrát mírně vlhký, každým rokem přihnojte dlouhodobě působícím hnojivem.Vyšší odrůdy vsazujte do samostatného květináče v kombinaci různých barev.
Hlíznaté begónie
Můžou být převislé,nebo vzpřímené, vysoké 15-
Fuchsie
Bohyška -Hosta
Netýkavka
Závěsné a převislé rostliny
Petúnie převislá
Pelargónie
Vějířovka
Svlačec,modrý Mauricius‘
Jednoleté popínavé rostliny
Vilec šplhavý
Hrachor vonný
V zahradách se hlavně používá Lathyrus odoratus – hrachor vonný. Je to jednoletá bylina s listy zakončenými úponkou. Květy jsou velké bílé, růžové a červenavé až fialové.
Hrachor se také pěstuje v mnoha kultivarech určených hlavně pro řez květů. Nejenže nádherně kvete, ale také příjemně a silně voní, a vytváří tak v pergole nebo oblouku prostředí přímo vyzývající k posečkání na místě a potěše z barvy a vůně.
Sází se přímo na stanoviště. Vhodné prostředí pro něj je slunné a teplé místo s výživnou a středně těžkou propustnou zahradní půdou. Ze začátku je vhodné hrachor vyvazovat.
Hodí se nejlépe pro drátěné konstrukce stěn pergol nebo treláží a obloukových loubí.
Černooká Zuzana
Povijnice trojbarevná
Třímetrová liána, kvete červenec až říjen. Barva květů
střed bílý.Odpoledne se zavírají. Pěstujeme ze semen v březnu až dubnu.Jednotlivé sazeničky pikýrujeme do květináčků.Substrát udržujeme vlhký, týdně hnojíme. Dát nejlépe z dosahu větru a deště. Spolu s Černookou Zuzanou jako sousedy v oddělených nádobách získáte
atraktivní kvetoucí stěnu.
Pozdní a zimní květinky
Hvězdnice růžová – Astra
Květ
Odrůda s velmi výrazným květem.Je málo na podzim kvetoucích rostlin,ale vytrvalé astry zpestří Vaši zahradu i v této době. Vysazujeme na slunečné stanoviště s hlinito-písčitou půdou.Toleruje i sušší zeminu.Mrazuvzdornost do
Vřes obecný
Ocún jesenní
Dorůstá výšky až Hlíza je obalena hnědou šupinou a má po straně pupen pro novou rostlinu. Z něho vyroste během léta kratičký podzemní stonek spojený stále s hlízou a se základy podzimních květů a jarních listů. Květy jsou bledě nachově fialové v počtu 1 - 3. Pozor - rostlina je prudce jedovatá (smrtelná dávka je pro dospělého člověka je již 50 mg).
Vřesovec pleťový
Doba květu březen až červen
Rozchodník
Pěstujeme je ve vlhčím prostředí polostínu, jsou tolerantní i k hlubokému stínu ve vlhčím stinném prostředí rostliny získávají krásné vybarvení listů a celkovou mohutnost. Nevadí jim ale ani suché písčité stanoviště Tyto rozchodníky jsou vhodné i pro pěstování ve větších nádobách, kde vyniknou jako solitéry a jsou velice dekorativní. Kvetou v měsíci srpnu až září.
Mají jedlé listy, které se používají jako doplněk do salátů a polévek.
Listopadka velkokvětá
Rostliny s ozdobnými listy
Kopřivenka-coleus
Smil řapíkatý
Bergénie
Kytka vysoká 20-
Malé kvetoucí dřeviny
Čilimník
Čilimník můžeme pěstovat jako keřík nebo rostlinu na kmínku. Po dokvětu je dobré rostlinu seříznout, aby nebyla příliš objemná. V dobrých podmínkách se čilimník dožívá vysokého věku. Patří k vápnomilným rostlinám. Pěstování
Po celý rok potřebuje čilimník světlé, slunné, chladné a vzdušné stanoviště. Přes léto ho umístíme venku, v zimě mu zajistíme teplotu mezi 5 -10 stupni.
Udržujeme stejnoměrnou vlhkost, zejména v zimě.
Mochnovec křovitý
Pěnišník, rododendron
Okrasná třešeň
Růže
Stále zelené listnaté dřeviny
Vřes
(Calluna vulgaris) nabízí jemné květy,
libavka (Gaultheria procumbens) a pernettye (Pernettya) zajímavé plody, které jsou podtrženy tmavými listy. Všechny rostliny jsou stálezelené. Můžeme je pěstovat v nádobách ivolné půdě. Vyniknou právě na podzim, když již mnohé rostliny ztrácejí svůj půvab.
Libavka
je příbuzná našim borůvkám a brusinkám. Uplatní se na skalkách, jako podrost či předsadba dalších keřů nebo jehličnanů. Výborně barevně doplňuje zeleň.Libavka je minikeřík z rodiny Ericaceae - je příbuzná například s vřesovci. Vyžaduje i podobné podmínky k životu, je přímo ideálním podrostem pod rododendrony, a vůbec se velmi hodí do záhonu s rostlinami, které dávají přednost kyselejší půdě s příměsí rašeliny a podušce z kůry nad zeminou. Roste dobře v polostínu i na slunci, pokud má dost vláhy.
Pernettya
je stále zelený keřík se zajímavým olistěním připomínajícím myrtu. Kvete bíle v květnu až červnu, na podzim dorůstají výrazné bobule rozmanitých růžových odstínů. U rostlin na balkonech chráníme v zimě především kořeny v mělkých nádobách před přemrzáním. Rostliny, které máme uvnitř můžeme po otužení přenést ven. Při delším pěstování v bytě často přesychají.
Jihoamerický drobný keřík, který se svými listy podobá myrtě. Kvete od května do července, je to stále zelený keřík. Jeho květy jsou bílé, podobné květům vřesovců. Bobule jsou nejčastěji červené, ovšem u kultivarů mohou být zbarveny i bíle, růžově či fialově. Substrát udržujeme vlhký.Od srpna přidávat každých 8 týdnů hnojivo. Zalévat měkkou vodou bez vápna. Přezimování venku s ochranou proti mrazu.
Všechny tři rostliny potřebují kyselou půdu a přiměřenou vláhu, poškozuje je dlouhodobé přeschnutí. Hnojíme je hnojivy bez obsahu vápníku
Skimmie japonská
Vyžaduje chráněné teplé stanoviště a půdu s obsahem humusu zásobenou vláhou. Na zimu se doporučuje kořenová přikrývka, případně zákryt před sluncem. Abychom usnadnili opylení květů skimie, pěstujeme vedle sebe současně samčí i samičí keře. Přestože jde o venkovní druh, který na chráněném místě přečká i mrazivé zimní dny, nemusejí se ho vzdávat ani pěstitelé, kteří žádnou zahradu nemají.
Skimie totiž roste velmi pomalu, lze ji proto pěstovat i ve větším květináči na zastíněném balkoně, terase.
Skimie japonská není nijak choulostivý druh, ale nesnáší přímé sluneční světlo.
Patří mezi vřesovištní rostliny, vyžaduje kyselou půdu s přídavkem rašeliny nebo rašelinný substrát
Bobkovišeň
Dřišťál
Buxus
Zakrslé jehličnany
Thuja-Zerav
Tvar kulovitý, výška 20-40cm, stále zelený keř, zakrslý.Citlivý na horko, jehličí jasně zelené, v zimě hnědavě zelené, šupinatě rostoucí.Výsadba na jaře a na podzim, do koryt, nebo smíšených truhlíků.na jaře plné hnojivo, zemina vlhká. V červenci přihnojíme znova. Nádoby chráníme před mrazem.
Borovice kleč
Jalovec šupinatý
Cypřišek hrachonosný
Jedle balzámová